Ana Sayfa Dünya “Çin Rusya’dan daha büyük tehdit”

“Çin Rusya’dan daha büyük tehdit”

0
23

ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Başkanı Mike Pompeo, Çin’in diğer ülkeler üzerinde etki yaratmaya yönelik casusluk operasyonları bakımından, ABD ve Batı üzerinde Rusya’dan daha büyük bir tehdit oluşturduğunu söyledi.

BBC’ye verdiği mülakatta, Çin’in son dönemde ABD’den ticari bilgi çalmaya yönelik siber casusluk girişimlerinin, kamu ve şirket yönetimlerine, okullara ve hastanelere sızma çabalarının tespit edildiğini ve bu faaliyetlerin İngiltere ile Avrupa ülkelerine de yayıldığını belirten Pompeo, “Amerika’dan bilgi çalmaya yönelik çok yoğun bir siber casusluk faaliyetine, Amerikan kurumlarına Çin hükümeti adına ABD aleyhine çalışacak casuslar yerleştirme çabalarına tanık oluyoruz. Bunu okullarımızda görüyoruz. Hastanelerimizde ve tıp sistemi içinde görüşüyoruz. Amerikan şirketlerinde görüyoruz. Bu faaliyetler İngiltere’ye ve Avrupa’ya da uzanıyor.” dedi.

Çin’in ekonomisinin büyüklüğü bakımından bu operasyonları yürütme konusunda Rusya’dan çok daha geniş bir “ayak izine” sahip olduğunu ifade eden CIA Başkanı, Batılı ülkelerin Çin’in bu türden operasyonlarına karşı koymak üzere ortak çabalarını artırması gerektiğini vurguladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here