Kazakistan’da 4. Altın Elbiseli Adam Bulundu

0
214

Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in “manevi yenilenme” programı çerçevesinde araştırmalar yürüten “Kazakistan’ın Kutsal Kuşağı” Araştırma Merkezi Başkanı Berik Abdıgaliulı, Doğu Kazakistan Eyaleti’nde olan Berel vadisinde tarihe Sakalar adıyla geçen Saka Türklerine ait yeni bir Altın Elbiseli Adam bulunduğunu açıkladı.

Abdgaliulı’nın açıklamasında, “Doğu Kazakistan Eyaleti’ndeki Berel vadisinde Zeynolla Samaşev’in başkanlık ettiği arkeolojik kazılarda yeni bir ‘Altın Elbiseli Adam’ bulundu. “Kazakistan’ın kutsal kuşağı” (devlet) programı çerçevesinde iş gezisi nedeniyle Doğu Kazakistan Eyaleti’nde bulunurken sansasyonel bir keşfe tanıklık ettim.” ifadelerini kullandı.

İlk arkeolojik keşfin 1969 senesinde Esik Gölü’nün yanındaki bölgede gerçekleşen Kazakistan’da toplamda 3 Altın Elbiseli Adam bulunuyordu. Ekim 1999’da ise Kazakistan’ın batısında bulunan Atırav bozkırlarında yer alan Araltöbe kurganında ikinci “Altın Elbiseli Adam’ın” kalıntıları ortaya çıkarılmıştı. 2003 yılında ise Doğu Kazakistan bölgesinin Şiliktı kurganlarında Saka dönemine ait üçüncü bir “Altın Elbiseli Adam” keşfedilmişti.

Kanatlı bir parsın üzerine duran “Altın Elbiseli Adam”, Kazakistan’ın ulusal sembollerinden biri durumuna geldi. Eski başkent Almatı’ndan meydanlarından birinde bulunan Bağımsızlık Abidesi’nin üzerinde de bir Saka savaşçısı bulunuyor. Bunun yanı sıra Kazakistan Cumhurbaşkanının forsunda kanatlı leopar üzerinde Saka döneminin genç önderinin bir figürü bulunmaktadır. MÖ 5. yüzyıla ait olan kurganların bulunduğu bölgede ise MÖ 6-5.yy.’da Sakaların hüküm sürmüş olduğundan yola çıkılarak Altın Elbiseli Adam’ın, bir Saka prensi veya prensesi olduğu düşünülmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here