Kutuplaşan Türkiye

0
103

15 Temmuz darbe girişiminden sonra ülke olarak ortalama aynı görüşlere yaklaşıp kenetlenmiştik. Hatta yan yana gelmeyecek denilen parti başkanları ortak mitingler yapmış, ortak konularda aşağı yukarı benzer şeyleri söylemişlerdi. Peki ne oldu da o günlerden bugünkü kadar kutuplaşacak hâle geldik veya getirildik?

Bu süreci 16 Nisan referandumundan ayrı gözlemlemek yanlış olacaktır. Anayasa değişiklik referandumunun propagandaları başlayana kadar toplumumuz daha bir kenetlenmiş daha bir olgunlaşmıştı. Ancak yine toplumun dengesini bozan siyasi partiler bir kez daha bozmuşlardı. İki ay önce el ele olan kişiler birbirlerine kürsülerden bağırır, sokaklarda veya salonlarda, karşılıklı atışmalar yapar hâle gelmişti. Medyanın da sayesinde bu büyük kitleler hâlinde toplumumuza da yayıldı. İzmir Marşı bile siyasileştirilmişti. İzmir Marşı söyleyenler bir yandayken tekbir getirenler veya bu gibi şeyler yapanlar bir yandaydı. Öyle olmasa bile medya, siyasiler veya birileri bunu istiyordu. Ülkenin kurucu kadrolarına hakaret edenler bir yana, onları sahiplenenler bir yanaydı. Bunun sonucunda toplumun da dengesi bozuldu. Spor salon ve statlarında bile bunu görmek mümkün. Son örneği dün oynanan Beşiktaş – Konyaspor Süper Kupa maçında meydana geldi. Bundan sonra da böyle şeyleri görmek bizi şaşırtmayacaktır. Toplumu iki kesime bölmeyi başardılar. Peki nerede o onlarca farklı görüşte olup yan yana aynı şeyi haykıran kitleler?

Aslına bakılırsa toplumumuz yapmaması gereken ne varsa yapıyor, yapması gereken ne varsa yapmıyor. Ülkemizin bulunduğu coğrafyanın ve uluslararası dengelerin bu kadar hızlı değiştiği dönemde ülkece tek vücut olmamız gerekirken, dış tehditler bu kadar yükselmişken, ülkemizde bombalar patlarken, şehitler verilirken hepimizin bir olduğunu görmemiz gerekirken yaptıklarımıza bakınız. Türk Ülküsü’ne kenetlenmemiz, dış Türklerle ilgilenmemiz, kendi ülkemizi kalkındırmaya çalışmamız gerekirken ayrışıyor ve parçalanıyoruz. Tüm Türklerin, Büyük Türk İli Bayrağı altında yaşamasını isteyen Türkçüler ayrışmayı değil birleşmeyi, kutuplaşmayı değil yaklaşmayı istiyor ve bekliyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here