Sahte Diploma ile Yılın Öğretmeni Seçildi

0
38

Trabzon 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada, Milli Eğitim Bakanlığı adına avukat Elif Sağlam ile sanık avukatı Ali Sürmen katıldı.

Hakkında kamu kurum ve kuruluşlarını zarara uğratmak suretiyle nitelikli dolandırıcılık iddiasıyla dava açılan tutuksuz yargılanan öğretmen R.G.S. ise duruşmaya katılmadı.

sanığın avukatı ve Milli Eğitim Bakanlığı avukatının beyanının ardından mahkeme heyeti kararını açıkladı. Mahkeme heyeti kararında, sanığın üzerine atılı suçun her türlü şüpheden uzak somut, kesin ve inandırıcı delil elde edilemediği sonucuna vardı ve sanığın üzerine atılı “nitelikli dolandırıcılık” suçundan, atılı suçun yasal unsurlarının oluşmadığı gerekçesiyle beraatine karar verdi.

4 çocuk annesi R.G.S., hazırlanan iddianamesinde mezuniyet belgesini 19 yıl önce Ankara’nın Sincan ilçesinde adının ‘İrfan’ olduğunu bildiği bir kişiden aldığını ve öğretmen olarak Erzurum’da göreve başladığını söylemişti. R.G.S. başarılı bir öğretmen olarak 19 yıl boyunca görev yaptığını ve 2005 yılında Başbakanlık’tan başarı belgesi ve yılın öğretmeni belgesi aldığını da ifade etmişti. R.G.S. iddianamede verdiği ifadesinde, “20 yılı doldurunca emekliliğe hak kazanacaktım. Çok pişmanım. Devleti zarara uğratmadım. Çok çalıştım. Rapor kullanmadım. Sicilim başarılarla doludur” demişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here