Türkçü Fethi Tevetoğlu Ankara’da Anılacak.

0
132

Millî Düşünce Merkezi tarafından Türkçü Fethi Tevetoğlu‘nu anma  programı düzenlenecek. Konuşmacı olarak Prof. Dr. Ahmet Bican Ercilasun, Fethi Tevetoğlu’nun kızı Filiz Ortaç ve İdris Yamantürk katılacak.

Program tarihi 18.12.2017 olup saat 19:00‘da başlayacak.

Katılmak isteyenler için adres ise : Kabakçı Konağı Hamamönü- Ankara

Fethi Tevetoğlu Kimdir ? 

Cihat Fethi Tevetoğlu 1916 yılında İstanbul’da doğmuştur. Aslen Rizeli olan ailesi, babasının asker olması nedeniyle İstanbul’da yaşamıştır. Küçüklüğünde babasının etkisiyle Türkçülüğe yönelen Tevetoğlu, özellikle lise eğitimi esnasında bu ilgiyi aktif bir şekle dönüştürmüştür.

Türkçülüğünü, şiire olan düşkünlüğü sayesinde gençlik yıllarında şiirleriyle ifade etmiştir. Bu şiirleri dönemin Türkçülerinin dergilerinde sık sık yayınlanmış, bu sayede Hüseyin Nihal Atsız’la tanışmış ve Türkçü mücadeleye katılmıştır. Yazarlığa Türkçü dergilerde başladı. Kopuz, Atsız Mecmua, Türk Kültürü, Orhun, Türk Sazı, Çınaraltı, Ülkü, Toprak, Hayat Tarih dergilerinde ve Tasvir, Yeni İstanbul, Son Havadis gazetelerinde yazdı. Türk Ansiklopedisi’nde fahrî yöneticilik yaptı ve maddeler yazdı. Komünizmle Mücadele Derneği’nin de kurucularındandır.

Fethi Tevetoğlu, Türkçülüğün İkinci Dünya Savaşı nedeniyle uluslararası siyasi konjektörünün de etkisiyle yükselmesinde önemli rol oynamıştır, Türk siyasetinde Türkçülüğün savunucularından biri olmuştur.

Irkçılık-Turancılık Davası adı altında Mayıs 1944′ de başlayan ve Hüseyin Nihal Atsız, Ankara Konservatuvarı Müdürü Orhan Şaik Gökyay, Hikmet Tanyu, Türk Tarihi Profesörü Zeki Velidi Togan, Reha Oğuz Türkkan gibi Türkçülerin de bulunduğu davada 11 ay tutuklu kaldı.

1957 yılında Demokrat Parti’de Samsun İl Başkanı olarak siyasete başladı, Adalet Partisin’den 1961 ile 1974 yılları arasında Samsun Cumhuriyet Senatörü oldu. İslam Ülkeleri Konferansı Başkan Yardımcılığı, Parlamento Dış İlişkiler Komisyonu Başkanlığı, Müslüman Mültecileri Kalkındırma Vakfı Genel Başkanlığı, Türk Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Genel Başkanlığı yaptı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here