Yıldırım Nahçıvan’ı Ziyaret Edecek

0
46

Bir günlük resmi ziyaret kapsamında Nahçıvan’da çeşitli temaslarda bulunacak olan Başbakan Binali Yıldırım’ın özellikle ekonomi konusunu ele alması bekleniyor.

Başbakan Binali Yıldırım bugün, 20 Aralık’ta Azerbaycan’a bağlı Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’ni ziyaret edeceği bildirildi. Bir günlük resmi ziyaret kapsamında Nahçıvan’da çeşitli temaslarda bulunacak olan Başbakan Yıldırım’ın özellikle ekonomi konusunu ele alması bekleniyor.

Gümrük vergisi kaldırılmıştı

Azerbaycan’ın en önemli ticari ve ekonomik ortaklarından biri olan Ankara’nın, Türkiye-Nahçıvan formatı da dahil olmak üzere ekonomik iş birliğini her geçen gün daha da arttırdığı biliniyor. Son olarak geçtiğimiz Ekim ayında Türkiye, Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’nden ithal edilen malları gümrük vergilerinden muaf tutma kararı almıştı.

ğdır şehrinde gerçekleştirilen Azerbaycan-Türkiye İş Forumu’nda da katılımcılarla paylaşılan muafiyet kararı büyük sevinç yaratırken, yine karar doğrultusunda yılda 100 milyon dolar değerinde Nahçıvan yapımı ürünün, gümrük vergisi uygulanmaksızın Türkiye tarafından ithal edileceği değerlendiriliyor. Azerbaycan Ekonomi Bakanlığı açıklamasında ayrıca, “Bu karar, Türkiye ve Azerbaycan arasındaki bölgesel ve ticari iş birliğine büyük bir katkı sağlayacak.” ifadelerine yer verildi.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here