Yıldırım Pence İle Görüşecek

0
45

Başbakan Binali Yıldırım ile ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’in yarın yapılması planlanan görüşmesi bugüne alındı.

Başbakan Yıldırım, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ile bugün  görüşecek. Yıldırım ile Pence arasındaki görüşme çarşamba günü yapılacaktı. Görüşmenin öne alınmasının nedeni, Teksas saldırısı sebebiyle Başkan Yardımcısı Pence’in 8 Kasım Çarşamba günü bölgeye yapacağı ziyaret olarak bildirildi.

Başbakan Yıldırım, Pence ile yapacağı görüşmelerin yanı sıra, Washington ve New York’ta kanaat önderleri, Türk ve akraba toplulukları temsilcileri, Müslüman ve Yahudi toplumu temsilcileri, medya mensupları, yatırımcı ve işadamlarıyla bir araya gelmesi planlanıyor.

Başbakan Binali Yıldırım’ın görüşmeden önce yaptığı açıklamanın satır başları şu şekilde:

“Özellikle ABD Başkanı Uzakdoğu ziyaretinde olduğu için Sayın Pence ile Türkiye ABD arasındaki bütün konuları ele alacağız. İkili ilişkiler başta olmak üzere bölgesel konularda yaşanan gelişmeleri de değerlendirme imkanı bulacağız. Özellikle Türkiye ABD arasındaki Suriye, rak meseleleri, FETÖ konusundaki ABD ile ilgili taleplerimiz ve bu konuda bundan sonraki aşama kapsamlı bir şekilde dile getirilecek. Ayrıca PYD, YPG ve DEAŞ ile mücadele konusunda da aramızda mevcut olan bazı sorunların açıklıkla iki müttefikin hukukuna uygun bir şekilde ele almayı planlıyoruz.

Ziyaretimin öncesinde ABD ile Türkiye arasında bir süre önce askıya alınan vize işlemlerinin başlaması olumlu bir gelişme olarak nitelendirilebilir. Bütün bunları yaparken bizim vazgeçemeyeceğimiz şey ülkemizin, milletimizin hassasiyetleridir. Bu hassasiyetlere karşı tarafın da saygı göstereceğini umut ediyoruz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here