Zamlar Durmak Bilmiyor, Köprü ve Otoyola Zam Yapıldı

0
32

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, yap-işlet-devretlerde döviz kuru farkına göre, diğerlerinde ise enflasyona göre belirlenecek farkın ücretlere yansıtılacağını açıkladı. Arslan, “Yılbaşı itibariyle rakamları belirlemiş olacağız” açıklamasında bulundu.

Bakanlığın yıllık değerlendirmesini yaptığı sohbet toplantısında, Yap-İşlet-Devret (YİD) modeliyle yapılan Osmangazi, Yavuz Sultan Selim gibi köprülerde 2 Ocak kurunun esas olduğunu belirten Arslan, bir önceki yılın 2 Ocak tarihli kuru ile bu yılın 2 Ocak kuru arasındaki farkın esas olduğunu söyledi. Bunun yanı sıra BM enflasyon endeksinin de dikkate alınacağını kaydeden Arslan, bu rakamlar üzerinden yapılacak hesaba göre, yeni geçiş ücretlerinin belirleneceğini söyledi. 2 Ocak 2017 tarihinde dolar kuru, 3.51 lira seviyesindeydi. Bu kapsamda, son dakikada kurda radikal bir düşüş olmazsa, özel sektör tarafından işletilen köprülere, zam yapılması kaçınılmaz olacak.

15 Temmuz Şehitler ve Fatih Sultan Mehmet Köprüleri ile kamu tarafından işletilen otoyollarda ise, enflasyon kadar artış yapılacak. Bu noktada üretici fiyatları endeksinin belirleyici olacağı kaydedilirken, yıl sonu ÜFE rakamının yüzde 17.5 civarında olması bekleniyor. Ancak köprü ve otoyollara artış bu düzeyde olmayacak. Köprü ve otoyollardan geçen araç sayısı, araçların niteliği, köprü ve otoyolların diğer özellikleri de dikkate alınarak, fiyat artışı yapılacak. Tüm bu kriterlere bakılarak yapılacak zammın yüzde 10 ile 25 arasında olması öngörülüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here