Afrin Harekâtı ve Politikacılar

Belki de geciken bir yazı oldu. Hayat meşgalesi, kitap çalışmaları derken bugüne sarktı.

Bildiğiniz gibi 48 gün önce sınır komşumuz olan Afrin’e ordumuz tarafından Zeytindalı adıyla askeri bir harekât başlatıldı. Harekât sinyalleri aylar öncesinden verilmesine rağmen, bürokratik sahada harekât fikrinin olgulaştırılması, meşrulaştırması derken bu zamana kadar sarktığı düşüncesindeyim. Harekâtı destekliyorum, devamında yapılacağı söylenen Münbiç harekâtını da destekliyorum. Desteklemeliyiz.

Şimdi politikacıların harekât ile ilgili söylemlerine değineceğim. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım harekâtı başlatan iki isim, onlar dışında MHP lideri Bahçeli’nin harekât ilgili söylemleri oldukça yerinde. Hükümet erkinin itidalli, meşru söylemleri uluslararası kamuoyunda da devletimizin elini güçlü tutuyor.

Bunlar yanında bir de farklı bir muhalefet cephesi var ki… Şimdi onlara geçiyorum.

Mesala CHP lideri Kılıçdaroğlu, “Afrin’e girilmesini doğru bulmuyorum” gibi söylemlerde bulunuyor. Bunun dışında parti içerisindeki söylemlere değinmiyorum bile… Bir de İYİ Parti cephesi var. Harekât başında İYİ Parti lideri Akşener’in, CHP benzeri bir ağızla yaptığı “Kefenli tosunlar Afrin operasyonunda başrolde olsun” söylemi ise beni hayrete düşürdü. Nitekim parti meclisinde veya yönetiminde gleen uyarılar üzerine bu yanlıştan tez dönüldü.

Tabii bunlar meclis çapındaki muhalefet, bir de meclise girmeyen bir muhalif cephe var ki o tam evlere şenlik…

* * *

Ordumuz sınırötesi bir harekât başlatmış, kahramanlara destek olmak, moral vermek gerekirken… Ortaya bedelli askerlik yapan, çürük raporu alanlar diye onlarca listeyi servis ediyorlar. Ne amaçlıyorlar? Bilmiyorum. Ama bildiğim bir şey var. Bunu gören gençler askerlikten soğuyor. “Falanca vekilin oğlu çürük almış ben niye askerlik yapayım?” diyor. Bunlar askerden soğuyanlar, ya cephedeki kahramanlar? Onlara bu listeleler mi moral vereceksiniz? Yapmayın beyler… Savaş zamanı bari yapmayın… Böyle siyaset olmaz!