1. Haberler
  2. 3. Sayfa
  3. Amasya’da Et Entegre Tesisinde Hayvana İşkence Edildi

Amasya’da Et Entegre Tesisinde Hayvana İşkence Edildi

Amasya'da Et Entegre Tesisinde Hayvana İşkence Edildi

Amasya’nın Suluova ilçesinde bir et entegre tesisinde görevli iki kişi, kesim öncesinde huysuzlanan bir büyükbaş hayvanı bayıltmak için başına defalarca baltayla vurdu, bir diğer kişi ise hayvana birkaç kez bıçak batırdı. Olayın cep telefonuyla kaydedilen görüntüleri sosyal medyada yayınlanınca büyük tepki topladı ve olayla ilgili 5 kişi gözaltına alındı.

Olay, Suluova ilçesine bağlı Harmanağılı köyünde bulunan özel bir et entegre tesisinde meydana geldi. Kesime hazırlanan büyükbaş hayvanın huysuzlanıp işçilere saldırması üzerine, görevliler hayvana müdahale etti. Hayvanın sakinleşmemesi üzerine iki görevli, hayvanı bayıltmak amacıyla başına defalarca baltayla vurdu, bir diğer kişi ise hayvana birkaç kez bıçak batırdı. Yaşanan anlar, bir başka kişi tarafından cep telefonuyla kaydedilerek sosyal medyada paylaşıldı.

Amasya Valiliği’nden Açıklama

https://x.com/AmasyaValiligi/status/1791736452461539476

Görüntülerin yayılması üzerine, tesiste görevli İ.T. (37), N.T. (19), H.S. (35), E.Ç. (20) ve A.A. (49) gözaltına alındı. Amasya Valiliği tarafından yapılan açıklamada, 17 Mayıs 2024 tarihinde bazı basın yayın organları ve sosyal medya hesaplarında yayınlanan görüntülerin ardından, Cumhuriyet Başsavcılığının bilgisi doğrultusunda yapılan araştırmalar sonucunda, olayı gerçekleştirdikleri tespit edilen 5 kişi hakkında adli tahkikat başlatıldığı belirtildi. Ayrıca İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Amasya Doğa Koruma Milli Parklar Şube Müdürlüğü tarafından işletme ve şüpheliler hakkında gerekli idari yaptırımların uygulanacağı bildirildi.

İşletmenin Açıklaması

Tesisin avukatı Mehmet Akif Aydın, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Yıllardır faaliyet gösteren bir işletmedir. Hiçbir şekilde böyle bir durumla bugüne kadar karşılaşılmış değildir. Bu yaşanan olayın da nasıl olduğu, nasıl geliştiğiyle ilgili en kısa zamanda açıklama yapacağız. Üzücü bir olay” dedi. Sosyal medyada yayılan görüntüler, kamuoyunda büyük tepki topladı ve hayvan hakları savunucuları tarafından kınandı.

İçindekiler

0
alk_la
Alkışla
0
sevdim
Sevdim
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
Amasya’da Et Entegre Tesisinde Hayvana İşkence Edildi