1. Haberler
  2. Teknoloji
  3. Bakanlık Yurt Dışından İkinci Telefonun Girişini Yasakladı

Bakanlık Yurt Dışından İkinci Telefonun Girişini Yasakladı

Bakanlık Yurt Dışından İkinci Telefonun Girişini Yasakladı

Ticaret Bakanlığı, yolcu beraberinde yurt dışından getirilen cep telefonlarının Türkiye’ye girişinde önemli bir değişiklik yaptı. Yeni düzenlemeye göre, yolcuların beraberlerinde getirebilecekleri ikinci cep telefonunun Türkiye’ye girişi yasaklandı.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, Gümrük Kanununun Bazı Maddelerinin Uygulanması Hakkındaki Karar kapsamında düzenlenen yolcu beraberinde yurda sokulmak istenen eşyalar listesinde “GSM-cep telefonu”nun da yer aldığı hatırlatıldı. Açıklamada, yolcuların yabancı misyon mensupları hariç olmak üzere, kimlik numarasına kayıtlı hatlarla kullanılması kaydıyla üç takvim yılı içinde bir adet cep telefonu getirebileceği belirtildi. Bu cep telefonu, yolcu beraberi kişisel eşya statüsünde değerlendirilecek ve gümrük vergilerinden muaf olarak serbest dolaşıma sokulabilecek.

Açıklamada ayrıca, bunun dışında yolcu beraberinde hediyelik eşya statüsünde veya posta/hızlı kargo taşımacılığı yoluyla cep telefonu getirmenin mümkün olmadığı vurgulandı. Bakanlık, “Kararın uygulanması esasında, yolcuların beraberindeki eşya statüsünde ve muafiyet limiti dışında beyanlarına aykırı olarak getirdikleri cep telefonunun gümrük vergilerinin iki kat olarak alınması ve eşyanın sahibine teslim edilmesi, bu durumda, 1 adet muafiyet sınırını aşan ve vergileri alınarak teslim edilen telefonların getiren kişi veya üçüncü kişiler adına ulusal ağa tanıtılarak doğabilecek vergi kayıp ve kaçağının önüne geçilmesi amacıyla gerekli tedbir alındı” ifadesine yer verdi. Ayrıca, bölge müdürlüklerinin, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na (BTK) 1 adet muafiyet sınırını aşan telefonların kişi ve IMEI numaralarını bildirmesi gerektiği talimatlandırıldı.

Telefonlar 3 Ay Gümrükte Bekletilecek

Düzenlemeyle, sadece yolcu beraberinde getirilen kişisel eşya statüsünde olan bir adet cep telefonuna muafiyet tanınması uygulamasında değişiklik yapılmadığına dikkat çekildi. Ancak, yolcu beraberi hediyelik eşya statüsünde veya beyana aykırı bir şekilde getirilen ikinci cep telefonlarının IMEI kaydının yapılmaması nedeniyle bu kapsamdaki telefonların maktu vergileri ödenerek teslimi uygulaması kaldırıldı.

Açıklamada ayrıca, “Yolcu beraberinde muafiyet fazlası olarak getirilen cep telefonunun, yolcu tarafından tekrar yurt dışına çıkışında teslim alınmak istenmesi halinde Gümrük Kanunu’nda belirtilen 3 aylık süre boyunca gümrük ambarlarında bekletilmesi ve bu süre içerisinde yolcunun tekrar yurt dışına çıkarken telefonun beraberinde teslim edilerek iade edilmesi mümkün bulunmaktadır” bilgisi paylaşıldı.

İçindekiler

0
alk_la
Alkışla
0
sevdim
Sevdim
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
Bakanlık Yurt Dışından İkinci Telefonun Girişini Yasakladı