Çin’in Sinsi Ekonomik Oyunu: Yatırımı Al, Uygurları İade Et

featured

Doğu Türkistan’daki planlı soykırım faaliyetlerine tüm tepkilere rağmen devam eden Çin yönetiminin sinsi bir oyunu ortaya çıktı. Çin’in Doğu Türkistan Türklerini tutsak etmek için yeni stratejisi ekonomik temellere dayanıyor. Alınan bilgilere göre, Çin hükümeti ekonomik destek verdiği (çeşitli yatırımlarla) ülkelerden, ülkede bulunan Uygur Türklerinin iadesini talep ediyor ve edecek.

Uygurlar’ı Casus Programlar Sayesinde Buluyorlar

Dünya Uygur Kongresi’nin verilerine göre 1-1.6 milyona yakın Uygur, Çin dışında yaşıyor. Bunların tamamına yakını Çin vatandaşı olduğu için, Çin’in ekonomik baskılarıyla iadeleri gerçekleşiyor. Çin’in, Uygurların yaşadığı ülkeleri ve bilgileri özellikle android işletim sistemine sahip telefonlardaki casus programlar sayesinde öğrendiği bildirildi. Çin’e iade edilen Uygurların soykırım kamplarına hapsediliyor.

Ekonomik baskının bir ayağı: Şanghay İşbirliği Örgütü

Çin, Orta Asya’da önemli bir ekonomik etkiye sahip. Orta ve Güney Asya ülkelerindeki kuruluşlarıyla bu etkiyi arttırmaya devam ediyor. Bu kuruluşlardan biri olan Şanghay İşbirliği Örgütü’nü (SCO) Hindistan, Kazakistan, Kırgızistan, Pakistan, Tacikistan ve Özbekistan oluşturuyor.

ŞİÖ’nün ana ilkelerini Güvenlik, Ekonomik ve Kültürel oluşturuyor. Çin, Güvenlik maddesi altında Uygurları “radikal dinci ve ayrılıkçı örgüt üyesi” olarak nitelendiriyor. Bu öngörüyle, üye ülkelerden iadelerini talep ediyor.

Tacikistan Uygurları iade etmek için Çin ile anlaşmaya vardı. Ayrıca, Tacikistan-Afganistan sınırında, Çin’in Uygurları gözaltına almak ve kontrol etmek için askeri bir karakolu bulunuyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Çin’in Sinsi Ekonomik Oyunu: Yatırımı Al, Uygurları İade Et