1. Haberler
  2. Gündem
  3. Hakkâri Belediye Başkanı Görevden Alındı, Yerine Kayyum Atandı

Hakkâri Belediye Başkanı Görevden Alındı, Yerine Kayyum Atandı

Hakkâri Belediye Başkanı Görevden Alındı, Yerine Kayyum Atandı

31 Mart seçimlerinin ardından ilk kayyum kararı Hakkâri’den geldi. Hakkâri Belediye Başkanı Mehmet Sıddık Akış, İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alındı ve yerine Hakkâri Valisi Ali Çelik kayyum olarak atandı. Akış, Van’da gözaltına alınmıştı ve hakkında yürütülen soruşturma kapsamında Hakkari 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘PKK-KCK silahlı terör örgütüne üye olmak ve terör örgütünü yönetmek’ suçlarından yargılanıyor.

Belediyede Güvenlik Önlemleri Arttırıldı

Polisin belediyede yaptığı aramaların tamamlanmasının ardından, kurum çalışanlarının binaya girmesine izin verildi. Ancak, meclis üyeleri ve belediye başkan yardımcılarının girişine müsaade edilmedi. Emniyet görevlileri, parti yöneticilerine İçişleri Bakanı Ali Yerli Kaya’nın konuyla ilgili kararını iletti.

Hakkâri Valiliği, 10 gün süreyle gösteri yürüyüşü, açık hava toplantıları, basın açıklamaları, oturma eylemleri ve benzeri protesto faaliyetlerini yasakladığını duyurdu. Bu kapsamda, çadır ve stant kurulması, imza kampanyaları düzenlenmesi, bildiri dağıtılması gibi faaliyetler de yasaklandı.

İçişleri Bakanlığı’ndan Açıklama

İçişleri Bakanlığı, Mehmet Sıddık Akış’ın PKK/KCK yapılanmasında üst düzey görev aldığını, örgüt adına sorgulamalar ve yasa dışı eylemler organize ettiğini belirtti. Ayrıca, Akış’ın küçük yaştaki çocukları ideolojik söylemlerle örgüte kazandırdığı ve teröristleri evinde barındırdığı ifade edildi. Akış’ın, örgütün kırsal alanındaki kamplarına giderek üst düzey örgüt mensuplarıyla görüştüğü ve Hakkâri merkezinde örgüt karşıtı olan vatandaşları sözde vergi adı altında haraca bağladığı bildirildi.

Bu kapsamda, Akış hakkında “silahlı terör örgütünü yönetmek”, “silahlı terör örgütüne üye olmak” ve “örgüt propagandası yapmak” suçlarından Hakkari 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava dosyası bulunduğu ve yargılamanın devam ettiği açıklandı. Anayasa’nın 127’nci maddesi ile 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 47’nci maddesi gereğince geçici bir tedbir olarak İçişleri Bakanlığınca görevden uzaklaştırıldığı ve Hakkâri Valisi Ali Çelik’in Hakkâri Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirildiği belirtildi.

İçindekiler

0
alk_la
Alkışla
0
sevdim
Sevdim
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
Hakkâri Belediye Başkanı Görevden Alındı, Yerine Kayyum Atandı
Yorum Yap