1. Haberler
  2. Kişiler ve Olaylar
  3. Hayrani Ilgar’ın 100’ncü Doğum Günü

Hayrani Ilgar’ın 100’ncü Doğum Günü

featured

Türkçülük akımının önde gelen isimlerinden ve Nihal Atsız Hocanın dava arkadaşı yazar Hayrani Ilgar için ,eşi Kamuran Ilgar ile birlikte yaşamını sürdürdüğü İzmir Narlıdere Huzurevi Yaşlı Bakım merkezinde  100.doğum günü proğramı gerçekleştirildi.

Türk Milliyetçilerinin günümüzdeki duayen insanı ve asırlık çınarı Hayrani Ilgar Hocanın doğum günü törenine huzurevi yöneticileri , sakinleri ve dava  arkadaşları katıldı.

Hayrani Ilgar’ın kitapları ve yayımladığı dergiler, şüpheli bir şekilde hayatını kaybeden Ganire Paşakızının (Paşayeva) adı Azerbaycan Bayrağı üzerinde sergilendi.

Türk Dünyası Kültür ve İnsan Hakları Derneği Başkanı Celal Öcal toplantıya şu sözlerle başladı: Türkçü büyüğümüz Hayrani Ilgar’ın 100ncü doğum gününü kutladığımız toplantımıza hepiniz hoş geldiniz. Sizleri Türk Dünyası, Türkiye , Azerbaycan sevdalısı Ganire Paşayeva (Paşakızı) için saygı duruşuna davet ediyorum..

Türkiye Türk Dünyası,Azerbaycan ilişkilerinde çok büyük hizmetlerde bulunmuş Ganire Hanım için Türk milletinin borçlu olduğu kadirşinastlık ve vefa duygularının ifade edilmesini  engellenmesi, tabutunun üzerine Türk ve Azerbaycan bayraklarının örtülmesi gerekirken yapılmaması,Türkiye’den ve Türk dünyasından cenaze törenine katılmak isteyenleri engellemek için cenazenin alelacele toprağa verilmesi çok kötü olmuştur.   Bu rezalet durumu unutmayacağız.

İzmir Valiliği Türk Dünyası Hizmetleri ESKİ Koordinatörü Fadıl Ünal yaptığı konuşmada, “Türk Dünyasının başı sağolsun. Ganire Hanım, Azerbaycan halkı yastadır. Tüm Türk halkları yastadır. 30 yıl durmadan dinlenmeden dünyaya Karabağ’ın acısını anlattınız Yüreklerimizde Karabağ’ın kurtuluş ümidini imanımızın bir parçası olarak yaşattınız. Acılı Karabağ ile bütünleşen kimliğiniz zaferden sonra da zaferle bütünleşen bir kimlik oldu.. Acımızı bu duygularla hafifletiyoruz. Tüm Türk halklarının gönlünde bir Türk büyüğü olarak ülkülerinizle birlikte yaşayacaksınız. Allah rahmet eylesin. Mekanınız şehitler katı olsun. Şehitler katında şeb-i aruz misali sevenlerin buluşmasının bayramı olsun” dedi..

Daha sonra Cavit Aliyev Ganire Paşayeva’yı anlattı.

“Hayrani Ilgar-Dostlarım,Yüz yaşıma girdim.Bu kutlamaya teşrif ettiğiniz için sizlere çok teşekkür ediyorum.Sizlerin de yüz yaşına girmenizi diliyorum.Ben sağlıklı ve huzurlu yaşamanın mutluluğuna ulaştım.Dilerim siz de aynı mutluluğu tadarsınız.Hepinize teşekkür ederim” dedi.

Yazar Mehmet Kömen,Kenan Doğan,Nalan Öcal ve Hayrani Ilgar’ın yakınları da toplantıya iştirak ederek kutlamada bulundular.

Oldukça samimi bir havada süren toplantıda gelen kutlama mesajları da okundu;

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi İletişim Fakültesi Sinema Anabilim dalı Başkanı ve ADVAK Yönetim Kurulu Başkanı Prof.Dr.Turan Akkoyun : Hiçbir maddi hesap ve beklenti içinde olmadan Türk kültürüne her daim hizmetkar olan Merhum Çiftçioğlu Nihal Atsız hocanın şahsında  bütün Türk büyüklerini saygıyla ve rahmetle anıyor,başta Hayrani Ilgar  Hocamız olmak üzere hayatta olanlara sağlık,sıhhat ve afiyet içersinde uzun ömürler diliyorum.Onun bir asırlık hayatı kısaca bir Türk’ün menzili Türk Milletinin pınarlarındaki bir damlacıktır. (Prof.Dr.Turan Akkoyun bu mesajında ayrıca Hayrani Ilgar’ın hayatını anlatarak eserlerini tanıttı). 

Yazar Erol Maraşlı “İlk kez benim de yazı yazdığım Türkçü ADALET gazetesinde rastladığım TÜRKÇÜ büyüğümüz ve gençlik yıllarımızda idolümüz olan, Türklüğün her safhasında serdengeçtice, bilgince görev alan ve bu görevin verdiği çilelere aldırmadan, yüksünmeden bir Alpçe göğüs geren, fikir dünyamıza katkıları inkar edilmeyecek derecede eserler veren,  HAYRANI ILGAR ağabeyimin ve üstadımın 100 üncü ad gününü en içten dileklerimle kutlarken sağlıklı ve mutlu daha nice yıllar başımızdan eksik olmamasını uluğ Tanrıdan dilerim”.

Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı Başkanı Közhan Yazgan: Türkçülük fikri,Türkçülüğe gece uyumayıp gündüz oturmayıp ölesiye bitesiye hizmet eden aydın ülkücülerin özverili çalışmalarıyla geçmişten geleceğe taşımaya devam edecektir.Bu vesileyle bir kere daha Atsız Hocamızı sevgi saygı ve özlemle anarken yakın arkadaşı yazar Hayrani Ilgar’ı 100.yaşını Yüce tanrıdan sağlık,esenlik ve emeğinin meyveli olması dileklerimizle kutluyoruz.Türk milletine hizmetler unutulmayacaktır”.

 Prof.Dr .Ahmet Bican Ercilasun: Davetinize teşekkür ederim. Hayrani Beyin 100. yılı için toplantı düzenlemenize de özellikle teşekkür ederim. O kibar fakat fikirlerinden taviz vermeyen Türkçü ile tanışmış olmam benim için bir kazanç ve onurdur. İzmir’deki Türkçüler, İzmir yıllarımın en güzel hatıralarıdır.

Hayrani Beye Tanrı sağlıklı ömür versin”.

E.Ü Türk Dünyası Araştırmaları Müdürü Prof.Dr.Nadim Macit: Türk Milletciliği fikriyatına önemli katkılar sağlayan Hayrani Ilgar’ın 100.doğum gününü yürekten kutlarım.Hayatın çeşitli alanlarında etkin rol almış ,Türk Ocağı,Türkçüler Derneği gibi önemli derneklerde bulunmuş,çalışmış,Türk Tarihi ve Türk Dili üzerine makaleler,kitaplar yayımlamış büyüğüme hörmetlerimi arz ederim…“

Hayrani Ilgar’ın kitaplarını yayımlayan Akıl Fikir yayınlarından Fatma Ersem Yargıcı,

Orhun yayınlarından Dursun Yelken,

Nihal Atsız’dan Hayrani Ilgar’a yazılan mektupları yayımlayan Bozkurt Yayınlarından Serkan Akgöz’ün ,

Mustafa Ercilasun’un da sağlık ve  uzun ömürler dileyen mesajları ile güne mutlu saatler eklenmiş oldu.

HAYRANİ ILGAR KİMDİR

Prof.Dr.Turan Akkoyun tarafından araştırılan ve derlenen biyoğrafi bilgilerine göre;

Yazar ve düşünce insanı Hayrani Ilgar 1923 yılında Akşehir’de dünyaya geldi.1933 yılında

Aile olarak İzmir’e göç ettiler.1935’te babasının ölümünden sonra tekrar Akşehir’e döndüler.İlk ve Orta tahsilinden sonra 1942 yılında Devlet Demiryollarına hareket memuru olarak girdi.Bandırma’da işe başladı.Ege bölgesinde 30 yıl hizmet yaptıktan sonra 1972 yılında gar Şefi olarak emekli oldu.

1946 yılında evlendi.İkisi erkek,ikisi kız olmak üzere dört çocuğu oldu .

Hayatı yazmakla geçen Hayrani Ilgar,daha çok Türk Tarihi kahramanları ile ilgili ondan fazla eser yazdı.Bunlardan bir kısmı yayımlandı.

1960-1990 yılları arası bir çok eser vücüda getirmiştir.Komünizmle Mücadele Derneğinin kurulmasında yer almış,Türk Ocağı,Türkçüler Derneği, gibi derneklerde uzun süre faal olarak çalışmıştır.

İzmir’de Kültür ve Töre Derneğinin kuruluşunda yer almıştır.Ötüken,Toprak,Orkun,Milli Yol,Türk Birliği,Türk’e çağrı,Büyük Türkeli dergilerinde yayımlanmış yüzlerce makalesi vardır.

Ayrıca Millet,Adalet,Orta Doğu,Ege Ekspres gazetelerinde köşe yazarlığı yapmıştır.

Onlarca edebi ve fikri eseri olan Hayrani Ilgar,Türkçü çizgisinden hiç ayrılmamıştır. Vatan aşkı ve millet sevgisi hem memuriyet hayatına hem aile yaşantısına hem de eserlerine yansımış,bütün hayatını milli bilinç ve şuur kazanılması ve yaşatılması çabası ile geçmiştir.

 

ESERLERİ

Fikri Eserleri:

-Sözde ve gerçek Milliyetçilik(Atsız Başgil Mücadelesinin iç yüzü Ülkü Yayınları 1964,Orkun Yayınları 2017

-Davetiye

-Komünizm ve tenkidi 1966

-Atatürk  ve Irkçılık

-Cihan içinde Türklük.

-Kımız.

 

Şiir kitabı:

-Adımız

Romanları:

Esaretten kurtuluşa

Samara Zindanları

Gonca ,Kıbrıslı Bir Mücahidin Romanı Dede Korkut Yayınları,Akıl Fikir Yayınları

Süyun Büke

Alper Tunga’nın Öcü

Yarhisar Bağları

Mutluluk Korkusu’

Mehralı Bey

Yalnızlık

Mete Han

Üçüncü Bahar

Gizemli Asena

Dergileri: Tren sesi,Küçük Dergi (Tire) Uyanış  hür Efe Matbaası 1985 İzmir

TÜRK DÜNYASI KÜLTÜR ve İNSAN HAKLARI DERNEĞİ BAŞKANI CELAL ÖCAL

0
alk_la
Alkışla
0
sevdim
Sevdim
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
Hayrani Ilgar’ın 100’ncü Doğum Günü