HPV Aşısına Karşı Çıkan Karatay Hakkında Suç Duyurusu

HPV Aşısına Karşı Çıkan Karatay Hakkında Suç Duyurusu

Prof. Dr. Canan Karatay, HPV aşısı hakkında yaptığı skandal sözlerle gündem oldu. Karatay, HPV aşısının genç kızlarda felç, bağırsak bozukluğu ve halsizliğe yol açtığını, ilaç firmalarının ve batının bir oyunu olduğunu iddia etti. Bu sözler, hem uzmanlar hem de vatandaşlar tarafından büyük bir tepki çekti. Karatay hakkında, rahim ağzı kanserinin önlenmesinde önemli bir rol oynayan HPV aşısına karşı çıkarak halk sağlığını tehlikeye attığı gerekçesiyle suç duyurusunda bulunuldu.

Rahim Ağzı Kanserine Karşı Aşı Önemli

Rahim ağzı kanseri, Türkiye’de kadınlar arasında en sık rastlanan kanser türlerinden biridir. Bu kanserin yüzde 99’u, insan papilloma virüsü (HPV) adı verilen bir virüsün neden olduğu enfeksiyonlardan kaynaklanmaktadır. HPV aşısı ise, bu virüse karşı koruma sağlayarak rahim ağzı kanseri ve genital siğillerin oluşumunu engellemeye yönelik bir aşıdır.

Ancak Prof. Dr. Canan Karatay, katıldığı bir programda HPV aşısına karşı çıktı ve “Bizim zamanımızda yoktu” diyerek aşının yapılmaması gerektiğini savundu. Karatay, aşı yapılan genç kızlarda felç, bağırsak bozukluğu ve halsizlik gibi ciddi yan etkiler olduğunu, bunun da ilaç firmalarının ve batının Afrika’daki üremeyi engellemek için ortaya attığı bir propaganda olduğunu öne sürdü.

HPV Aşısına Karşı Çıkan Karatay Hakkında Suç Duyurusu

Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği’nden Suç Duyurusu

Karatay’ın bu açıklamaları, rahim ağzı kanserine karşı mücadele eden Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği tarafından da kınandı. Dernek, Karatay hakkında suç duyurusunda bulunduğunu ve her yıl binlerce kadının HPV kaynaklı kanserlerden hayatını kaybettiğini belirtti. Dernek, HPV aşısının kadın mücadelesinin en anlamlı kazanımlarından biri olduğunu ve Karatay’ın bu aşıya karşı çıkarak halk sağlığını tehdit ettiğini vurguladı. Derneğin X hesabından yapılan paylaşımda şu ifadeler kullanıldı: “Her yıl ortalama 300 kadın cinayetinin üstüne yaklaşık 1250 kadın HPV kaynaklı kanserlerden yaşamını yitiriyor. Kadın mücadelesinin en anlamlı kazanımlarından HPV aşısına dair açıklamalarıyla halk sağlığını tehdit eden Canan Karatay hakkında suç duyurusunda bulunduk.”

İçindekiler

0
alk_la
Alkışla
0
sevdim
Sevdim
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
HPV Aşısına Karşı Çıkan Karatay Hakkında Suç Duyurusu