1. Haberler
  2. Dünya
  3. Pakistan’da İmran Han’ın Partisine Yasak Tehdidi

Pakistan’da İmran Han’ın Partisine Yasak Tehdidi

Pakistan'da İmran Han’ın Partisine Yasak Tehdidi

Pakistan’da eski Başbakan İmran Han’ın liderliğindeki Pakistan Adalet Hareketi Partisi (PTI) yasaklanma tehlikesiyle karşı karşıya. Pakistan Savunma Bakanı Khavaja Muhammed Asıf, bu konuda henüz nihai bir karar alınmadığını ancak değerlendirme sürecinin devam ettiğini belirtti.

Asıf, PTI’nın 9 Mayıs’ta Han’ın yolsuzluk davası nedeniyle tutuklanmasına tepki olarak düzenlediği gösterilerde devlet kurumlarına saldırdığını ve bunun kabul edilemez olduğunu söyledi. Asıf, Han’ın eylemlerinin Hindistan’ın çıkarına olduğunu iddia ederek, “Han’ın askeriyeyle çatışması son çılgınlığıydı. 9 Mayıs’taki olaylar devlet otoritesine karşı bir başkaldırıydı” dedi.

Han’ın tutuklanmasının ardından patlak veren şiddet olaylarında en az 10 PTI üyesi yaşamını yitirdi. Çok sayıda bina ve araç hasar gördü, polis müdahalesi sonucu 4 binden fazla kişi gözaltına alındı. PTI ise gözaltına alınanların sayısının 7 bini aştığını ileri sürdü. Pakistan İçişleri Bakanı Rana Sanaullah da daha önce PTI’yı yasaklama seçeneğinin masada olduğunu açıklamıştı.

0
alk_la
Alkışla
0
sevdim
Sevdim
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
Pakistan’da İmran Han’ın Partisine Yasak Tehdidi