İsrail boykotu işe yaradı. Hamburgercinin satışları çakıldı

featured

İsrail’in Filistin’de giriştiği soykırım harekatı sonrasında dünyanın bir çok noktasında İsrailli firmalara karşı boykotlar başlatıldı. Ünlü hamburgerci de boykota uğrayan firmalar arasında. McDonald’s firmasının boykot sonrası satışlarında azalma yaşanırken, uzun yıllar sonra ilk kez satış hedeflerinin gerisinde kaldı.

Fast food zinciri, yılın son çeyreğinde yaklaşık dört yıldır ilk kez üç aylık satış hedefini kaçırdığını bildirdi.

Firma, İsrail-Filistin çatışmasının 2023’ün dördüncü çeyreğinde bazı denizaşırı pazarlardaki performansı etkilediğini söyledi. Şirket daha önce de İsrail’deki savaşın işleri üzerindeki etkisini kabul etmiş ve “yanlış bilgilendirmeyi” suçlamıştı.

Hisseleri Çakıldı

McDonald’s hisseleri açıklamanın ardından yaklaşık yüzde 4 düştü. McDonalds, İsrail karşıtı kampanyacılar tarafından boykot ve protestolara maruz kalan birçok Batılı şirketten biri.

CEO Chris Kempczinski dün yaptığı açıklamada, Malezya, Endonezya ve Fransa’daki işlerinin etkilendiğini ve en büyük etkinin Orta Doğu’da hissedildiğini söyledi. McDonald’s’ın patronu, “Bu savaş devam ettiği sürece bu pazarlarda önemli bir iyileşme görmeyi beklemiyoruz” dedi.

0
alk_la
Alkışla
0
sevdim
Sevdim
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
İsrail boykotu işe yaradı. Hamburgercinin satışları çakıldı