İzmir iftar saati – İzmir iftar vakti – 24 Nisan 2020

hatay-cuma-namazi-saati
Daha Fazla Göster

İzmir iftar vakti Mübarek ramazan ayının gelmesiyle birlikte iftar saatleri merak ediliyor. Korona virüsü nedeniyle eski iştihamını yaşamamasına rağmen, milyonlarca müslüman ibadetlerini yerine getirecek. İzmir ramazan imsakiyesi oruç tutacak kişiler tarafından kontrol ediliyor. 30 gün sürecek Ramazan ayı boyunca İzmir ilinde iftar ezanının saat kaçta okunacağı merak ediliyor. Detaylar haberimizde…

İzmir iftar saati

Bu kapsamda Ramazan’ın ilk günü olan 24 Nisan 2020 günü il İzmir iftar vakti 20:03‘dir.

İzmir iftar vakti

İzmir merkeziyle ilçeleri arasında birkaç dakikalık farklar olmakla birlikte 20:03 civarında iftar ezanı okunacaktır.

Aliağa iftar vakti, Balçova iftar vakti, Bayındır iftar vakti, Bayraklı iftar vakti, Bergama iftar vakti, Beydağ iftar vakti, Bornova iftar vakti, Buca iftar vakti, Çeşme iftar vakti, Çiğli iftar vakti, Dikili iftar vakti, Foça iftar vakti, Gaziemir iftar vakti, Güzelbahçe iftar vakti, Karabağlar iftar vakti, Karaburun iftar vakti, Karşıyaka iftar vakti, Kemalpaşa iftar vakti, Kınık iftar vakti, Kiraz iftar vakti, Konak iftar vakti, Menderes iftar vakti, Menemen iftar vakti, Narlıdere iftar vakti, Ödemiş iftar vakti, Seferihisar iftar vakti, Selçuk iftar vakti, Tire iftar vakti, Torbalı iftar vakti, Urla iftar vakti

İftar Vakti Nedir?

İftar vakti ise, oruç yasaklarının sona erdiği vakit anlamında olup, güneşin batma vaktidir. Bu vakitle birlikte akşam namazının vakti de girmiş olur. Gündüz ve gecenin teşekkül etmediği bölgelerde oruç süresi, buralara en yakın normal bölgelere göre belirlenir.
İmsakın, ikinci fecirle başlayacağı konusunda fakihler arasında görüş birliği olmakla birlikte, kimi fakihler bu hususta, daha ihtiyatlı olduğu gerekçesiyle fecr-i sâdıkın ilk doğuş anına, kimileri ise oruç tutanlar lehine olduğu gerekçesiyle ışığın biraz uzayıp dağılmaya başladığı zamana itibar edilmesini önermişlerdir.

İmsak Nedir?

İmsak, Arapça’da, “kendini tutmak, engellemek” anlamına gelir. Orucun temel unsuru da (rükün) bu anlamdır. İmsak vakti tabiri, dilimizde, oruç yasaklarından (yeme içme ve cinsel ilişki) uzak durma vaktinin başlangıcı anlamında kullanılır. İmsak vakti, tan yerinin ağarması (fecr-i sâdık; bk. Namaz Vakitleri bölümü) vakti olup, bu andan itibaren yatsı namazının vakti çıkmış, sabah namazının vakti girmiş olur; bu vakit aynı zamanda sahurun sona erip orucun başlaması vaktidir.

Oruç Tutmanın Faydaları

Oruç, nefsin isteklerinden iradî olarak uzak durma olması yönüyle bir irade eğitimine, açlık ve susuzluğun verdiği sıkıntıya dayanma yönüyle de bir sabır eğitimine dönüşmektedir. İnsanın hayatta başarılı olabilmesi için irade hâkimiyeti ve güçlükler karşısında dayanabilme gücü de önemli bir role sahiptir. Nefsin isteklerinin kontrol altına alınmasında, ruhun arındırılıp yüceltilmesinde oruç etkili bir yoldur. Bu orucun değişik biçimlerde de olsa hemen bütün din ve kültürlerde riyâzet ve mücâhede yolu olarak mevcut olmasını da açıklar.
Toplumsal hayatta huzursuzluklara yol açan taşkınlıklar, büyük ölçüde insanın hayvanî yönünü tatmin eden maddî zevklere düşkünlükten kaynaklanır. Maddî zevk deyince de akla, yeme içme ve cinsel ilişki gibi zevkler gelir. İşte oruç, insanı maddî zevk ve şehvetler peşinde koşturan, dolayısıyla da, Allah’ın haklarına riayet edemediği için kendisine zulmetmesine, insanların haklarına riayet edemediği için onlara zulmetmesine sebep olan nefs-i emmâreyi teskin etmenin de bir ilâcı, aşırılıkları törpülemenin bir çaresidir.
Oruç, yoksulların durumunu daha iyi anlamaya, dolayısıyla onların sıkıntılarını giderme yönünde çaba sarfetmeye de vesile olur. “Tok, açın halinden anlamaz.” atasözü de bunu ifade eder.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İzmir iftar saati – İzmir iftar vakti – 24 Nisan 2020