İzmir iftar vakti – 14 Nisan 2021

cuma-namazi

İzmir iftar vakti Mübarek ramazan ayının gelmesiyle birlikte iftar saatleri merak ediliyor. Korona virüsü nedeniyle eski iştihamını yaşamamasına rağmen, milyonlarca müslüman ibadetlerini yerine getirecek. İzmir ramazan imsakiyesi oruç tutacak kişiler tarafından kontrol ediliyor. 30 gün sürecek Ramazan ayı boyunca İzmir ilinde iftar ezanının saat kaçta okunacağı merak ediliyor. Detaylar haberimizde…

İzmir iftar vakti

Ramazan ayının gelmesi ile birlikte oruçlu vatandaşlar tarafından araştırılan konular arasında iftar saati başlıca yer tutuyor. Buna göre; İzmir iftar saati en çok aranan kelimelerden. 14 Nisan 2021 tarihinde İzmir iftar vakti 19:53‘dir. Alt satırdaki sayacımızdan kaç saat-dakika kaldığını öğrenebilirsiniz.

İzmir iftara kaç saat kaldı?

[counter date=2021/04/14-19:53:00 period=1] İzmir için iftara [remaining-timer] kaldı[/counter]

İzmir iftar vakti
İzmir merkeziyle ilçeleri arasında birkaç dakikalık farklar olmakla birlikte 19:53 civarında ilçelerde de iftar ezanı okunacaktır.

Günün hadis-i şerifi
Kim Allah’a inanarak ve karşılığını Allah’tan bekleyerek Ramazan orucunu tutarsa geçmiş günahları bağışlanır.
Buhârî, İmân, 28

İftar vakti nedir?
İftar vakti ise, oruç yasaklarının sona erdiği vakit anlamında olup, güneşin batma vaktidir. Bu vakitle birlikte akşam namazının vakti de girmiş olur. Gündüz ve gecenin teşekkül etmediği bölgelerde oruç süresi, buralara en yakın normal bölgelere göre belirlenir.

İmsakın, ikinci fecirle başlayacağı konusunda fakihler arasında görüş birliği olmakla birlikte, kimi fakihler bu hususta, daha ihtiyatlı olduğu gerekçesiyle fecr-i sâdıkın ilk doğuş anına, kimileri ise oruç tutanlar lehine olduğu gerekçesiyle ışığın biraz uzayıp dağılmaya başladığı zamana itibar edilmesini önermişlerdir.

Aliağa iftar vakti, Balçova iftar vakti, Bayındır iftar vakti, Bayraklı iftar vakti, Bergama iftar vakti, Beydağ iftar vakti, Bornova iftar vakti, Buca iftar vakti, Çeşme iftar vakti, Çiğli iftar vakti, Dikili iftar vakti, Foça iftar vakti, Gaziemir iftar vakti, Güzelbahçe iftar vakti, Karabağlar iftar vakti, Karaburun iftar vakti, Karşıyaka iftar vakti, Kemalpaşa iftar vakti, Kınık iftar vakti, Kiraz iftar vakti, Konak iftar vakti, Menderes iftar vakti, Menemen iftar vakti, Narlıdere iftar vakti, Ödemiş iftar vakti, Seferihisar iftar vakti, Selçuk iftar vakti, Tire iftar vakti, Torbalı iftar vakti, Urla iftar vakti

Oruç Tutmanın Faydaları
Oruç, nefsin isteklerinden iradî olarak uzak durma olması yönüyle bir irade eğitimine, açlık ve susuzluğun verdiği sıkıntıya dayanma yönüyle de bir sabır eğitimine dönüşmektedir. İnsanın hayatta başarılı olabilmesi için irade hâkimiyeti ve güçlükler karşısında dayanabilme gücü de önemli bir role sahiptir. Nefsin isteklerinin kontrol altına alınmasında, ruhun arındırılıp yüceltilmesinde oruç etkili bir yoldur. Bu orucun değişik biçimlerde de olsa hemen bütün din ve kültürlerde riyâzet ve mücâhede yolu olarak mevcut olmasını da açıklar.
Toplumsal hayatta huzursuzluklara yol açan taşkınlıklar, büyük ölçüde insanın hayvanî yönünü tatmin eden maddî zevklere düşkünlükten kaynaklanır. Maddî zevk deyince de akla, yeme içme ve cinsel ilişki gibi zevkler gelir. İşte oruç, insanı maddî zevk ve şehvetler peşinde koşturan, dolayısıyla da, Allah’ın haklarına riayet edemediği için kendisine zulmetmesine, insanların haklarına riayet edemediği için onlara zulmetmesine sebep olan nefs-i emmâreyi teskin etmenin de bir ilâcı, aşırılıkları törpülemenin bir çaresidir.
Oruç, yoksulların durumunu daha iyi anlamaya, dolayısıyla onların sıkıntılarını giderme yönünde çaba sarfetmeye de vesile olur. “Tok, açın halinden anlamaz.” atasözü de bunu ifade eder.

Orucu bozan şeyler
Orucun temel unsuru, yeme, içme ve cinsel ilişkiden uzak durmak, nefsi bunlardan mahrum bırakmak olduğu için, oruçlu iken bunlar ve bu anlama gelecek davranışlar orucu bozar. Yemek ve içmek, yenilip içilmesi mûtat olan her şeyi kapsamı içine alır. Sigara, nargile gibi keyif veren tütün kökenli dumanlı maddeler ile uyuşturucular ve tiryakilik gereği alınan tüm maddeler oruç yasakları kapsamına girer. Her ne sebeple olursa olsun, ağızdan alınan ilaçlar da aynı hükme tabidir. Kaynak: Diyanet

Unutarak yemek yemek ve su içmek orucu bozar mı?
Unutarak yemek içmek orucu bozmaz. Hz. Peygamber (s.a.v.), “Bir kimse oruçlu olduğunu unutarak yer, içerse orucunu tamamlasın, bozmasın. Çünkü onu, Allah yedirmiş, içirmiştir.” buyurmuştur. Unutarak yiyip içen kimse, oruçlu olduğunu hatırlarsa hemen ağzındakileri çıkarıp ağzını yıkamalı ve orucuna devam etmelidir. Oruçlu olduğu hatırlandıktan sonra mideye bir şey inerse, oruç bozulur.

Günün mahyası
KOMŞUNU SEVKİ ALLAH DA SENİ SEVSİN

Mahya nedir?
Ramazan ayında, kandillerde, dinsel bayramlarda camilerde iki minare arasına gerilen ipler üzerine kandillerle ya da elektrik ampulleriyle oluşturulan ve geceleri ışık verilen yazı ya da resim.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İzmir iftar vakti – 14 Nisan 2021