Ana Sayfa Gündem Karagöz ve Hacivat Kazakistan’da

Karagöz ve Hacivat Kazakistan’da

- Reklam -

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ve Kazakistan- Türkiye arasındaki diplomatik ilişkilerin kuruluşunun 25. yıl dönümü münasebetiyle Kazakistan’ın başkenti Astana’daki okul ve yetimhanelerde Türk kültürünün önemli bir parçası olan Karagöz ve Hacivat gölge oyunu sahneleniyor.

- Reklam -

Türkiye’nin Astana Büyükelçiliği ile Astana Yunus Emre Türk Kültür Merkezi’nin destekleriyle 10 okul ve yetimhanede bulunan binlerce öğrenciye Karagöz Hacivat gölge oyunu Kazakça olarak sunuluyor.

Kaganat’ta yer alan habere göre; Astana Yunus Emre Türk Kültür Merkezi Müdür Vekili Almagül İsina tarafından yapılan açıklamada Karagöz Hacivat gölge oyununun geçen yıl da gösterildiğini hatırlatarak, “Çocuklar oyunu çok beğeniyorlar. Geçen yılki gösterilerimizden sonra birçok okuldan bize talep geldi ve seneye tekrar yapmamızı istemişlerdi.” dedi.

Karagöz ve Hacivat hakkında öğrencilere bilgi de verildiğine işaret eden İsina, amaçlarının iki ülke arasındaki kültürel bağların daha da geliştirilmesine katkıda bulunmak olduğunu söyledi. İsina, oyunun tanınmış Kazak sanatçı Oljas İbrayimov tarafından seslendirildiğine dikkati çekti.

Karagöz ve Hacivat oyununun 1 Haziran Dünya Çocuk Günü’nde de gösteriminin yapılması planlanıyor.

- Reklam -

Son Haberler