1. Haberler
  2. Kişiler ve Olaylar
  3. Kırım Tatar Türklerinin Sürgün ve Mücadele Tarihi

Kırım Tatar Türklerinin Sürgün ve Mücadele Tarihi

Kırım Tatar Türklerinin Sürgün ve Mücadele Tarihi
Kırım Tatar Türklerinin trajik sürgün hikayesi, Rus Çariçesi II. Katerina’nın yok etme politikalarıyla başladı ve Sovyetler Birliği döneminde daha da şiddetlendi. Rusya, bu politikaları farklı yöntemlerle günümüze kadar sürdürdü.Kırım’ın Osmanlı Devleti’nin kontrolünden çıkmasıyla birlikte Kırım Tatar Türk halkının acıları hiç sona ermedi. Rus Çarlığı’nın baskısı nedeniyle pek çok Kırım Tatar Türkü Osmanlı Devleti’ne sığındı. Anadolu, sürgün edilen Kırım Türklerinin ilk adresi oldu.

İkinci Dünya Savaşı’nın ardından, Sovyet Rusya Kırım Yarımadası’nı Nazi Almanyası’ndan geri aldıktan sonra Kırım Tatar halkına yönelik baskıları artırdı. Nazi Almanyası ile işbirliği suçlamasıyla Kırım Türkleri hakkında yeni bir sürgün dalgası başlatıldı. Sovyetler Birliği, 18 Mayıs 1944’te aldığı kararla, Kırım Tatarlarını Orta Asya’nın farklı bölgelerine sürgün etmeye karar verdi.

1944 Sürgünü

18 Mayıs 1944 gecesi, çoğunluğu yaşlı, çocuk ve kadınlardan oluşan yaklaşık 250 bin Kırım Tatarı, hayvanların taşındığı vagonlara doldurularak üç gün boyunca aç ve susuz bir şekilde Orta Asya’ya sürgün edildi. İnsani olmayan koşullardaki bu yolculuk sırasında, sürgün edilenlerin yarısı daha varış noktalarına ulaşamadan hayatını kaybetti.

Sonrasında, Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’ne hediye edilen Kırım, 2014’te Yarımada’yı yasa dışı ilhak eden Rusya’nın kontrolüne geçti. Çariçe II. Katerina’dan bu yana vatanlarında kalmak için mücadele veren Kırım Tatar Türk halkının bugünkü lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ve Kırım davasının birçok önde gelen ismi, öz yurtlarından sürgün edildi. Kırımoğlu başta olmak üzere birçok Kırım Tatarına, Rusya tarafından Kırım’a giriş yasağı getirildi. Kırım Tatar Milli Meclisi, Rus mahkemesi tarafından “aşırıcı örgüt” ilan edilerek faaliyetlerine son verildi.

Rusya’nın 2014’teki ilhakı sonrası, pek çok Kırım Tatarı yurtlarını terk etmek zorunda kaldı. 1944 sürgününün acısını 80 yıldır hafızalarında tutan Kırım Tatarları, bugün hala öz yurtlarına dönmek ve topraklarını geri almak için mücadele ediyor. Bu mücadeleyi diplomatik olarak uluslararası alanda sürdüren Ukrayna’da yaşayan Kırım Tatarları, Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı savaş nedeniyle büyük zorluklarla karşılaşıyor.

Günümüzde Kırım Tatarlarının Durumu

Rus ordusunun saldırılarından endişe eden birçok Kırım Tatar Türkü, Ukrayna’daki evlerini terk ederek yine Türkiye ve diğer ülkelere göç etmek zorunda kaldı. Kırım Tatar Türklerinin, sürgün ve mücadelesi, 80 yıldır bitmeyen bir acı ve direnişin hikayesi olarak hafızalarda yaşamaya devam ediyor.

İçindekiler

0
alk_la
Alkışla
0
sevdim
Sevdim
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
Kırım Tatar Türklerinin Sürgün ve Mücadele Tarihi