1. Haberler
  2. Kişiler ve Olaylar
  3. LGS Sınavına Hazır mısınız? Yarın 1 Milyondan Fazla Öğrenci Katılacak

LGS Sınavına Hazır mısınız? Yarın 1 Milyondan Fazla Öğrenci Katılacak

LGS Sınavına Hazır mısınız? Yarın 1 Milyondan Fazla Öğrenci Katılacak

illi Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından, 8. sınıf öğrencilerine yönelik Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınav yarın düzenlenecek. Bu yıl 1 milyondan fazla adayın katılacağı sınav, Türkiye genelinde 973 sınav merkezinde, 3 bin 891 okulda ve 62 bin 663 salonda gerçekleştirilecek. Ayrıca, yurt dışında 11 sınav merkezinde, 11 okulda ve 35 salonda yapılacak.

2 Haziran’da yapılacak olan sınav için, öğrenciler 18 Mart – 2 Nisan tarihleri arasında elektronik ortamda başvurularını yapmıştı. Öğrenciler, COVID-19 öncesinde olduğu gibi belirlenen okullarda sınava girecekler. Liselere geçişte okulların %85’i adrese dayalı yerleştirme ile öğrenci alacak, bu nedenle merkezi sınava girme zorunluluğu bulunmuyor. Bu yıl sınava başvuran öğrenci sayısı ise 1 milyon 38 bin 192 olarak açıklandı.

Sınavda özel durumları olan 187 öğrenci evde veya hastanede sınava alınacak. Görme engelli 82 öğrenci ve az gören 292 öğrenci için gerekli tedbirler alındı.

LGS Sınavı Kaç Oturum Olacak?

Sınavın içeriğinde, sınav sürelerinde ve soruların dağılımında herhangi bir değişiklik olmayacak. Geçen yıl deprem nedeniyle sadece birinci dönem konularından soru sorulmuştu. Bu yıl ise 8. sınıfın tamamından sorular yer alacak. Sınavın birinci oturumu saat 09.30’da, ikinci oturumu ise 11.30’da başlayacak. Sınav, 90 çoktan seçmeli sorudan oluşacak ve iki oturum halinde aynı gün tamamlanacak. Birinci oturum 50 soruluk sözel alandan oluşacak ve 75 dakika sürecek. İkinci oturumda ise 40 soruluk sayısal alan yer alacak ve 80 dakika sürecek. Birinci oturumda Türkçe, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük, din kültürü ve ahlak bilgisi ile yabancı dil derslerinden sorular bulunacak. İkinci oturumda ise matematik ve fen bilimleri derslerine ait sorular sorulacak.

LGS Sınavı için Örnek Sorular

MEB, öğrencilerin sınava daha iyi hazırlanabilmeleri için örnek sorular yayımladı. Bu sorular ve çözüm videoları, Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünün internet sayfasında bulunabilir. Öğrencilerin sınavda başarılı olabilmeleri için ders kitaplarındaki konu, kazanım ve etkinlikleri iyi anlamaları gerektiği vurgulandı.

LGS Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

Sınav sonuçları 28 Haziran’da açıklanacak. Aynı gün Ortaöğretime Geçiş Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu yayımlanacak. Sonuçların açıklanmasının ardından, öğrenciler yerleştirme tercihlerinde bulunabilecekler.

 

İçindekiler

0
alk_la
Alkışla
0
sevdim
Sevdim
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
LGS Sınavına Hazır mısınız? Yarın 1 Milyondan Fazla Öğrenci Katılacak