Mehmet Akif Hamzaçebi’den Seçim Sonrası Sert Eleştiri

Mehmet Akif Hamzaçebi’den Seçim Sonrası Sert Eleştiri

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Sekreteri Mehmet Akif Hamzaçebi, ikinci tur seçimlerinin ardından Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, partisinin ve Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun başarısız olduğunu söyledi. Mehmet Akif Hamzaçebi, seçim stratejisinin yanlışlığı nedeniyle Erdoğan ve Cumhur İttifakı’nın kazandığını belirterek, “Kimse bu sonuçlardan bir başarı öyküsü yaratmaya kalkışmasın” dedi.

Mehmet Akif Hamzaçebi, 28 Mayıs’ta “Ön Bilgilendirme” başlığıyla yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

“Seçim sonuçları ülkemize, milletimize hayırlı olsun. Oyunu kullanan bütün vatandaşlarımıza teşekkür ederim.

Sayın Kemal Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanlığı seçimi için çok çaba göstermişse de başarılı olamamıştır. Partimiz milletvekili genel seçiminde de başarısız olmuştur.

Buna göre milletvekili sayımız 2018’e kıyasla ciddi şekilde düşmüş, Partimizin oy oranı da Sayın Kılıçdaroğlu’nun Genel Başkan olarak girdiği ilk seçim olan 2011 seçimlerindeki seviyesinin altına inmiştir.

Kimse bu sonuçlardan bir başarı öyküsü yaratmaya kalkışmasın. Ortada Genel Başkanımız ve Partimiz açısından tam bir başarısızlık vardır.

Erdoğan yönetimindeki Türkiye’de yoksulluk ve yolsuzlukta artış, milli gelirde düşüş, mütemadiyen panik halinde bir ekonomik ortam ve kapıda bekleyen ekonomik kriz, otoriter rejim uygulamaları ve daha birçok olumsuzluğa rağmen seçimleri kazanan Sayın Erdoğan ve Cumhur İttifakı olmuştur. ‘Biz anlattık halk anlamadı’ anlayışı demokrasiye en büyük saygısızlıktır. Bilelim ki bu seçim, kampanya da dahil olmak üzere seçim stratejisinin yanlışlığı nedeniyle kaybedilmiş, Erdoğan ve Cumhur İttifakı’na adeta hediye edilmiştir. Böylece Erdoğan’a çeyrek yüzyılı aşacak bir iktidarın yolu açılmıştır. Bu durum bir açıklamayla geçiştirilemez. Ciddi bir değerlendirme zorunludur.

Seçim sonrasında yapılan ilk açıklamalar sonuçların doğru değerlendirilmediğini, milletin verdiği mesajın algılanmadığını göstermektedir. Seçim sonuçları doğru değerlendirilmediği ve bunun gereği yapılmadığı takdirde gelecek bugünden daha kötü olacaktır. Yerel seçimler yaklaşıyor bu konuları konuşmayı erteleyelim demek Partiye ve ülkeye yapılacak en büyük kötülüktür.

Seçime ve yapılması gerekenlere ilişkin ayrıntılı görüş ve değerlendirmelerimi daha sonra kamuoyuyla paylaşacağım.

Saygılarımla.”

Mehmet Akif Hamzaçebi’den Seçim Sonrası Sert Eleştiri