Ana Sayfa Kişiler ve Olaylar Mürted Hava Meydanı nerede? Mürted ne demek, anlamı nedir?

Mürted Hava Meydanı nerede? Mürted ne demek, anlamı nedir?

Rusya’dan alınan S-400’lerin sevkiyatının yapıldığı Mürted Hava Meydanı, kullanıcılar tarafından yoğun olarak araştırılıyor. Mürted ne demek, anlamı nedir? soruları yanıt bekliyor. Peki Mürted ne demek, anlamı nedir? Mürted Hava Meydanı nerededir? diye merak ediyorsanız işte yanıtı..

- Reklam -

Mürted Ne Demek, Anlamı Nedir?

Mürted, eski adıyla Akıncı Hava Üssü 15 Temmuz’da darbeye kalkışanların merkezi üssüydü. Alınan kararla adı eski ismi olan Mürted olarak değiştirildi.

Mürted kelimesinin konulmasının sebebi ise 1402 yılında bu bölgede yapılan Ankara Savaşı’na kadar dayanmaktadır. Osmanlı Padişahı Yıldırım Bayezid ile Tümur Han arasında Ankara Çubuk Ovası’nda gerçekleşen savaş öncesinde Timur, Anadolu’daki Osmanlı beylerine haber gönderip onlara beylik topraklarını vaat eder. Timur Osmanlı beylerine eğer Bayezid’in yanında savaşmazlarsa veya kendi tarafında savaşılırsa bu haktan faydalanacaklarını vaat eder.

1402 yılında Ankara Çubuk Ovası’nda iki ordu karşı karşıya geldiğinde, Bayezid Timur’un ordusuna saldırdığı sırada, yalnızca Osmanlı güçlerinin taarruz kollarından birini oluşturan Kara Tatarlar’ın ve komutasındaki bazı askerlerin Timur’un bu vaadine karşılık verdiği ve Bayezid’e ihanet ettiği anlaşılır.

- Reklam -

Osmanlı ordusunu içerden çökerten Kara Tatarlar ve bazı Anadolu komutanları, Timur güçlerinin yanına geçerek savaşın kaderini değiştirir. Bu savaş Osmanlı Devleti’nin kuruluş ve yükseliş dönemine vurulan en büyük darbedir. Savaşı kaybeden Bayezid Timur’a esir düşer.

Bu savaşın ardından bu bölgeye Mürted adı verilir. Mürted kelimesi “Müslümanlığı bırakıp başka dine geçmiş kişiye” denilmektedir. Ankara Savaşı’nda bazı Osmanlı beylerinin Bayezid’e hainlik yapması da Mürted olarak tanımlandı.

Daha sonrasında bu gölgeye Akıncı Üssü kuruldu. Ancak 15 Temmuz Darbe Girişiminin koordinasyon merkezinin Akıncı Üssü olması, bu üssün kapatılmasını gündeme getirdi. Dönemin Başbakanı Binali Yıldırım 614 yıl önce buna benzer bir olayın yaşanması sebebiyle bu üssün adının Mürted olmasını gündeme getirdi.

1990’lı yıllara kadar Mürted Hava Üssü olarak isimlendirilen bu üs, 1990’lı yılların ortalarından sonra Akıncılar Hava Üssü olarak değiştirilmişti.

- Reklam -

Mürted Hava Meydanı Nerededir?

Mürted Hava Meydanı, Ankara’nın 35 km kuzey batısında bulunan Kahramankazan ilçesi yakınlarındaki Türk Hava Kuvvetleri üssüdür. 1. Taktik Hava Kuvvet Komutanlığı’na bağlı hava üssünde 4. Ana Jet Üs Komutanlığı da yer almaktadır.

Son Haberler

- Reklam -