Ana Sayfa Gündem Nazarbayev : Latin Alfabesi, Kazakistan Türklerini Bütünleştirecek

Nazarbayev : Latin Alfabesi, Kazakistan Türklerini Bütünleştirecek

Kazakistan başkenti Astana’da  bu yıl beşincisi düzenlenen Dünya Kazaklarının Kurultayı Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in başkanlığında başladı.

- Reklam -

Bağımsızlık Sarayı’nda başlayan 5. Dünya Kazakları Kurultayı’na 39 ülkeden gelen 350 misafirle beraber 800 delege katılıyor. Delegeler arasında sanatçılar, bilim insanları, pedagoji uzmanları, aydınlar, ekonomi uzmanları, sporcular, hükümet ve kamu kuruluşları yetkilileri, medya temsilcileri bulunuyor.

Konuşmasında Latin alfabesine geçiş sürecine de değinen Nazarbayev, Kazak dilinin Latin alfabesine geçecek olmasının, Kazakların manevi birliğini artırarcağını ve küresel bilim ve eğitim sistemine entegrasyon yolunda ülkeyi bir adım daha yaklaştıracağını belirtti.

Nazarbayev, BDT (Bağımsız Devletler Topluluğu) ülkelerinde ikamet eden Kazakların Kiril yazısını, Doğu Türkistan’daki kardeşlerinin Arap yazısını ve Batı’daki Kazakların Latin alfabesini kullandığına dikkat çekerek, Dünya Kazaklarının konuşurken aynı dili kullandığını, yazarken ise farklı yazı kullandığını ifade etti.

Yazıların farklı olmasının Dünya Kazaklarını birbirinden uzaklaştırdığını söyleyen Nazarbayev, Latin yazısının teknolojik üstünlüğünün etkisiyle Latin alfabesine geçme sürecinin hızlandırıldığını ve bu sürecin daha önce belirtilen 2025 yılından daha erken hayata geçirilebileceğini kaydetti ve Latin Alfabesinin Dünya Kazaklarını bütünleştireceğini açıkladı.

Alfabe hazırlığında Latin yazısına geçen Türki cumhuriyetlerinin tecrübeleri araştırıldığını ifade eden Nazarbayev, Kazak dilinin Latin alfabesine geçişinin okula ilk giden 1. sınıf öğrencilerinin İngilizce öğrenmesi nedeniyle daha kolay kabul edileceğini söyledi.

 

Son Haberler

- Reklam -