Osmanoğlu Ailesinin Düğün Açıklaması

Osmanoğlu Ailesinin Düğün Açıklaması

Osmanlı İmparatorluğu’nun son padişahlarından 2. Abdülhamid’in soyundan gelen Osmanoğlu ailesi, yakın zaman önce İstanbul’da gerçekleşen bir düğün töreninin ardından kamuoyunu meşgul eden bir açıklama yaptı. 17 Şubat 2024 tarihinde, 2. Abdülhamid’in dördüncü kuşak torunu Orhan Osmanoğlu’nun kızı Berna Sultan Osmanoğlu’nun düğünü, tarihi bir olayın yanı sıra tartışmalı bir konuşmayla da gündeme geldi. Düğünün nikah şahidi olarak görev alan Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın yanı sıra, törende eski Refah Partisi Milletvekili Şevki Yılmaz’ın “Osmanlı’yı süren soysuzları lanetliyorum” şeklindeki ifadeleri büyük tepki çekti.

Bu olayın ardından Habertürk’ün haberine göre, Osmanoğlu ailesi bir basın açıklaması yaparak yaşananlardan duydukları rahatsızlığı ifade etti:

“17.02.2024 tarihinde gerçekleşen bir düğün töreninde kaydedilen, düğüne konuk olan bazı kişilere ait, bizim de hiç tasvip etmediğimiz çeşitli görüntüler, haklı olarak kamuoyunda çeşitli tartışmalara ve tepkilere neden olmuştur.
Maalesef bu görüntülerdeki davranış ve ifadeler, Sultan 2. Abdulhamid’in kızı Ayşe Sultan’ın torunları ve Osmanoğlu ailesinin fertleri olarak bizlerin görüşüymüş gibi algılanmaktadır.
Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve İlk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’e karşı saygı sınırlarını aşan hiçbir görüş, yorum ve beyanı kabul etmediğimizi, Aile Mensupları olarak bu açıklamaları onaylamadığımızı, açık ve net bir biçimde ifade ediyoruz.
Bilakis bizler Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucularına, yasalarına ve kurumlarına gönülden bağlılık içerisinde bulunan, modern Türkiye’nin vatandaşı olmaktan gurur duyan, bunu tüm dünyada bulunduğu her ortam ve platformda dile getiren, milli kültürümüzü, muasır medeniyet seviyesinin üstüne çıkarmayı kendisine şiar edinmiş kişileriz.
Bu vesileyle değerli kamuoyuna saygı ile duyururuz.
Osmanoğlu Ailesi Mensuplar;
Mediha Nami Osmanoğlu Martinez Hernandez
Fethiye Nami Osmanoğlu Bory
Adile Nami Osmanoğlu Tars
Gülnur Nami Osmanoğlu Ragot
Ayten Nami Osmanoğlu Kunter
Roksan Kunter Özkan”
Exit mobile version