1. Haberler
  2. Türk Dünyası
  3. Özbekistan’da Türkiye Yurt Dışından Öğrenci Kabul Sınavı Başarıyla Tamamlandı

Özbekistan’da Türkiye Yurt Dışından Öğrenci Kabul Sınavı Başarıyla Tamamlandı

Özbekistan'da Türkiye Yurt Dışından Öğrenci Kabul Sınavı Başarıyla Tamamlandı

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) tarafından, Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te Türkiye Yurt Dışından Öğrenci Kabul Sınavı (2024 TR-YÖS/1) gerçekleştirildi. Özbekistan Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Taşkent Türk Lisesi’nde düzenlenen sınava, Türkiye’deki üniversitelerde eğitim almak isteyen 100’den fazla öğrenci katıldı. Sınav, Özbekistan ve çevre ülkelerden gelen öğrencilerin yoğun ilgisiyle karşılaştı. Öğrenciler, 80 soruyu yanıtlamak için ter döktü.

Sınav için Taşkent’te bulunan ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy, sınav öncesi sınıfları gezerek öğrencilerle sohbet etti. Ersoy, bu sınavların Türkiye’deki üniversitelerde okumak isteyen öğrencilere büyük fırsatlar sunduğunu belirtti ve öğrencilere başarılar diledi.

Hedef 2030’da 1 Milyon Uluslararası Öğrenci

Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Türkiye Yurt Dışından Öğrenci Kabul Sınavı’nın ilkini Taşkent Türk Okulu’nda gerçekleştirdiklerini ve 124 öğrencinin sınava katıldığını belirtti. Bu sınavın aynı zamanda Türkiye’de 17, dünya genelinde ise 33 ülkede 43 olmak üzere toplam 60 sınav merkezinde düzenlendiğini ifade eden Ersoy, sınava toplamda 23 bin 999 adayın katıldığını ve sınavın Türkçe, İngilizce, Rusça, Fransızca, Almanca ve Arapça dillerinde yapıldığını söyledi. Sınavın 40 sayısal yetenek ve 40 temel matematik sorusundan oluştuğunu ve sonuçların 14 Haziran’da açıklanacağını belirtti.

Ersoy, Türkiye ve dünyada yurt dışı öğrenci kabul sınavlarının sadece ÖSYM tarafından Kasım ve Mayıs aylarında olmak üzere yılda iki kez yapıldığını ifade etti. Sınavın amacının yurt dışından uluslararası öğrenci kabulünü sağlamak olduğunu vurgulayan Ersoy, Türkiye’de 340 bin civarında uluslararası öğrencinin eğitim aldığını, dünya genelinde ise 7-8 milyon uluslararası öğrencinin bulunduğunu belirtti. “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çizmiş olduğu vizyonla beraber hedefimiz, 2030 yılında 1 milyon uluslararası öğrenciyi Türkiye’de barındırmak ve onlara eğitim-öğretim hizmeti vermektir.” dedi.

Ersoy, bu sınavların öncelikle Türk devletleri, Balkanlar ve Afrika’da da akredite olmasını istediklerini ve nihai hedeflerinin bu ülkelerde elektronik ortamda yapılmasını sağlamak olduğunu sözlerine ekledi.

Özbekistan’daki Sınavın Önemi

Özbekistan’da gerçekleştirilen Türkiye Yurt Dışından Öğrenci Kabul Sınavı, iki ülke arasındaki eğitim iş birliğini güçlendirmekte ve Özbek öğrencilerin Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarında eğitim alma fırsatını artırmaktadır. Taşkent Türk Lisesi’nde yapılan bu sınav, Türkiye’nin uluslararası eğitim hedeflerine katkı sağlayarak, daha fazla öğrencinin Türkiye’de kaliteli eğitim almasını hedefliyor.

İçindekiler

0
alk_la
Alkışla
0
sevdim
Sevdim
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
Özbekistan’da Türkiye Yurt Dışından Öğrenci Kabul Sınavı Başarıyla Tamamlandı