1. Haberler
  2. 3. Sayfa
  3. Tarihi Eser Operasyonunda Timsah Başı Dikkat Çekti

Tarihi Eser Operasyonunda Timsah Başı Dikkat Çekti

Tarihi Eser Operasyonunda Timsah Başı Dikkat Çekti

İstanbul İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, Eyüpsultan ve İstanbul Havalimanı’nda tarihi eser kaçakçılığı yapan şebekelere yönelik 6 ayrı operasyon gerçekleştirdi. Operasyonlarda, Roma, Bizans, Osmanlı ve Myanmar dönemlerine ait binlerce sikke, altın ve bronz takı, heykel, madalyon, ok ucu ve obje ele geçirildi. Ayrıca bir araçta timsah başı ve derisi de bulundu. Olayla ilgili 11 kişi gözaltına alındı.

Jandarma ekipleri, yaptıkları istihbarat çalışmaları sonucunda, tarihi eserleri yasa dışı yollarla temin ederek satmaya çalışan şüphelilerin kimliklerini ve adreslerini belirledi. Şüphelilerin Eyüpsultan ilçesindeki evlerinde ve araçlarında tarihi eser sakladıkları tespit edildi. Jandarma ekipleri, şüphelileri yakın takibe aldı ve operasyon için hazırlık yaptı.

Operasyon kapsamında, Eyüpsultan ilçesindeki 4 ayrı adrese baskın düzenleyen jandarma ekipleri, çok sayıda tarihi esere el koydu. Evlerde ve araçlarda yapılan aramalarda; 1204 adet Roma, Bizans ve Osmanlı dönemi sikke, 18 adet altın ve bronz takı, 2 adet madalyon, 4 adet ok ucu, 151 adet obje ve 4 adet heykel bulundu. Ayrıca bir araçta timsah başı ve derisi de ele geçirildi.

Diğer bir operasyon ise İstanbul Havalimanı’nda gerçekleştirildi. Jandarma ekipleri, takibe aldıkları iki şüphelinin özel bir araçla havalimanına gittiklerini fark etti. Araçta yapılan aramada; 37 adet Myanmar/Beikthano dönemine ait sikke çıktı. Bu sikkelerin çok nadir bulunan ve değerli olan Beikthano Krallığı’na ait olduğu belirlendi.

Operasyonlarda yakalanan 11 şüpheli, jandarmadaki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. Ele geçirilen tarihi eserler ise İstanbul Müze Müdürlüğü’ne teslim edildi.

0
alk_la
Alkışla
0
sevdim
Sevdim
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
Tarihi Eser Operasyonunda Timsah Başı Dikkat Çekti