Uygur Hareketi’nden, ABD’nin Boykot Kararını Diğer Ülkelerde Örnek Almalı

uygur-hareketinden-abdnin-boykot-kararini-diger-ulkelerde-ornek-almali

Uygur Hareketi, Amerika Birleşik Devletleri’nin, Çin’de Şubat ayında düzenlenecek olan Pekin 2022 Kış Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları’na diplomatik boykot uygulama kararına destek verdi. Uygur Hareketi(CFU) İcra Direktörü Rushan Abbas, ‘Binlerce aktivistin ve bireyin çabaları karşılık buldu. Doğu Türkistan, Çin Komünist Partisi’nin zulmü altındayken, bu ülkenin olimpiyatlara ev sahipliği yapması kabul edilemez’ dedi.

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki konuya ilişkin yaptığı açıklamada, ‘Biden yönetimi, Çin’in Sincan’da devam eden soykırımı, insanlığa karşı suçları ve diğer insan hakları ihlalleri nedeniyle, Pekin 2022 Kış Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunlarına herhangi bir diplomatik veya resmi temsilci göndermeyecek” ifadelerini kullandı. Psaki, Çin’in Sincan’daki korkunç insan hakları ihlalleri ve vahşeti karşısında olimpiyatlara “olağan şeyler” muamelesi yapamayacaklarının altını çizdi.

ABD’nin kararını memnuniyetle karşılayan CFU İcra Direktörü Rushan Abbas, Doğu Türkistan’daki toplama kamplarını ‘vahşetin anıtları’ olarak niteleyerek ‘Soykırım yapan bir ülkede Olimpiyat oyunlarının düzenlenmesini kabul etmiyoruz’ şeklinde konuştu. Abbas, ”Başta Türkiye olmak üzere diğer ülkelere de boykota katılmaları yönünde çağrıda bulunuyoruz.” dedi.

Exit mobile version