1. Haberler
  2. Türk Dünyası
  3. Uygur Türklerinin Yaşadığı Zulmü Hollanda Gündeme Getirdi

Uygur Türklerinin Yaşadığı Zulmü Hollanda Gündeme Getirdi

featured

Hollanda Parlamentosundaki bütçe görüşmelerinde, Uygur Türklerinin Çin’in Doğu Türkistan’daki toplama kamplarında zorla çalıştırıldığı ve Hollanda hükumetinin bu konuda inisiyatif alması gerektiği gündeme getirildi. Hollanda Dış Ticaret ve Kalkınma İşbirliği Bakanı Sigrid Kaag, milletvekillerinden gelen talepleri olumsuz karşıladığını bildirdi.

Hollanda Gündemine Aldı

Hollanda Parlamentosu geçen hafta 2021 bütçe görüşmelerinde Dış İlişkiler ve Geliştirme Birliği Bakanlığının bütçesini görüştü. Görüşme sırasında çeşitli siyasi partiler tarafından Uygur Türklerinin Çin’in toplama kamplarında zorla çalıştırıldığı ve Hollanda hükumetinin bu konuda inisiyatif alması talep edildi.

Parlamentoda çeşitli siyasi partiler tarafından sunulan tasarılarda şirketlerin zorla çalıştırılma konusunda şeffaf olmaları ve kamuoyu ile bilgi paylaşması isteniliyor. Parlamento, bir başka tasarıda ise bakanın Hollandalı şirketlerin bu konuda uyarılmasını ve özellikle tekstil şirketlerinin Doğu Türkistan bölgesinden ayrılması konusunda yönlendirilmesini talep ediyor. Dış Ticaret ve Kalkınma İşbirliği Bakanı Sigrid Kaag’ın, her iki tasarıya olumsuz tavsiye vermesi Çin’in Uygur Türklerinin zorla çalıştırıldığı kamplarda üretilen ürünlerin yasaklanması için yeterince çaba göstermemesi ve kararlı politik duruşu frenlediği şeklinde yorumlandı.

Ambargo Düşünülüyor

Geçen haftalarda Uygur Türklerinin organlarının zorla satıldığı basın aracılığıyla gündeme getirilmişti. Son araştırmalara göre organların yanı sıra Uygur Türklerinin saçlarının da zorla satıldığı ortaya çıkmıştı. Geçen yaz ABD bir gemi dolusu saçın limana yanaşmasını engellemiş ve çeşitli şirket yöneticilerine kişisel ambargo uygulaması adımını atmıştı.

ActionAid (Temel amacını dünya çapında yoksulluk ve adaletsizliğe karşı çalışmak olan uluslararası bir sivil toplum kuruluşu olarak tanımlayan organizasyon) isimli derneğin sözcüsü Kelly Groen Volkskrant gazetesine yaptığı açıklamalarda şu ifadelere yer verdi:

“Hollanda Sorumluluktan Kaçıyor”

“Hollanda sorumluluklarından kaçıyor. Fransa, Almanya ve İsviçre gibi ülkeler bu konu ile ilgili yasal düzenleme yapıyor. Bakan Kaag’ın müdahale etmekte niyetsiz olduğunu görüyoruz.”

İçindekiler

0
alk_la
Alkışla
0
sevdim
Sevdim
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
Uygur Türklerinin Yaşadığı Zulmü Hollanda Gündeme Getirdi
Yorum Yap