Ana Sayfa Kategorisiz Azerbaycan Türkiye Evi ( ATEV ) Türkçülüğün gelişmesinde hizmetleri olan insanları ödüllendirdi

Azerbaycan Türkiye Evi ( ATEV ) Türkçülüğün gelişmesinde hizmetleri olan insanları ödüllendirdi

Azerbaycan Türkiye Evi (ATEV) Türkçülüğün gelişmesinde hizmetleri olan insanları ödüllendirdi Haber verildiği gibi, martın 27-de Bakü’de Türk tarihi ve kültürüne hizmet eden yabancı ülke vatandaşları ödüllendirildi. Ödülleri ATEV-in rehberi Tenzile hanım Rüstemhanlı, Milli Meclis’in milletvekilleri Sabir Rüstemhanlı, Fezail İbrahimli, Cumhuriyetimizin eski Eğitim Bakanı, Prof.Firudin Cəlilov takdim etdilər.Qalibləri tebrik ediyoruz. Şamil Sabiroğlu, Azerbaycan Cumhuriyeti “Hocalı Soykırımı’nı Tanıtma” sosyal birliğinin başkanı, “Ana Çığlığı” gazetesinin baş editörü, “Terakki” medalının mükafatçısı. Bakü, 28.03.2015. Azerbaycan’da, Türk tarihi ve kültürüne hizmet eden bazı şahıslara “Kaşgarlı Mahmut Uluslararası Türklük Onur Ödülü” verildi. Azerbaycan Türkiye Evi (ATEV) tarafından düzenlenen ödül töreninde Türkiye’den Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, tarihçi Prof. Dr. Tufan Gündüz ve sanatçı Ahmet Şafak “Kaşgarlı Mahmut Uluslararası Türklük Onur Ödülü” nün sahibi oldu.

- Reklam -

Ayrıca, Kazakistanlı yazar ve düşünür Muhtar Şahanov ve Rusya Federasyonu Yakutistan Cumhuriyeti’nden araştırmacı yazar Lyudmila Yeqorova’ya da ödül verildi. ATEV Başkanı Tenzile Rüstemhanlı, ödül alan beş kişinin de hem yaptıkları işler hem de ortaya koydukları eserlerle sadece kendi ülkelerine değil tüm Türk dünyasına hizmet ettiklerini belirtti. Ödül alanların Türk dünyasına hizmetin dışında Yukarı Karabağ sorununun dünyaya doğru şekilde aktarılması konusunda da hizmetleri bulunduğunu belirten Rüstemhanlı, Kamu-Sen Başkanı İsmail Koncuk’un Hocalı katliamının tanıtılması ve Karabağ konusunda Azerbaycan’a ciddi destek verdiğini kaydetti.

Rüstemhanlı, “Kaşgarlı Mahmut Uluslararası Türklük Onur Ödülü” adı ile verilecek ödüllerin bundan sonra her yıl verileceğini ifade etti. İsmail Koncuk da törende yaptığı konuşmada, Divanü Lügati’t-Türk ve Türkçe’nin öneminden bahsederek böylesine bir kitabın yazarının adına düzenlenmiş ödülü almaktan gurur duyduğunu söyledi. Ödülü Türk dünyasına hizmet eden tüm insanlar adına aldığını söyleyen Koncuk, bundan sonra da üzerine düşen görevleri yerine getireceğini belirtti.ödül

Son Haberler

- Reklam -