Doğu Türkistan’a Demirden Korugan İnşa Edilecek!

featured

Çin Komünist Partisi (ÇKP) Genel Sekreteri Xi Jingping, Pekin’de toplanan Genel Halk Kurultayı’nda “Çok Özel Güvenlik Engeli”nden bahsetti.

Çin’de iktidarda bulunan Çin Komünist Partisi (ÇKP) genel sekreteri ve ülkenin devlet Başkanı Xi Jingping’in bölgede ebedi istikrarın ve güvenliğini sağlanabilmesi için “Doğu Türkistan’da Demirden Korugan” inşa edilmesi talimatını verdiği açıklandı.

Dünya Uygur Kongresinde yer alan habere göre; Çin Lideri Xi geçtiğimiz haftalarda Pekin’de toplanan Genel Halk Kurultayı’nın yıllık toplantısı için Çin’in başkentine gelen Sözde Uygur Özerk Bölgesi Temsilcilerinin de katıldığı Kurultay komisyonuna katıldığı ve burada bir konuşma yaptığını açıkladı. ÇKP diktatörü Xi, Çin’in resmi Yeni Çin (Xinhua) haber ajansında de yer alan konuşmasında şunları söylediği açıklandı:

“Doğu Türkistan Çin’in kuzey batısında yer alan ve özel bir stratejik öneme sahip bir bölgedir. Bunu özellikle belirtmek ve vurgulamak istiyorum.  Çin Halk Cumhuriyeti devleti olarak günümüzde bu çok önemli stratejik bölgede birçok önemli sorunlarla karşı karşıya bulunmaktayız. Bu sorunların en önemlisi ve en başında geleni ise, “Çok Özel Güvenlik Engeli”dir. Bu bölge’de bu engeli kaldırmak güvenlik ve istikrarı temin ederek onu sürekli devam ettirmek ve korumak her kademedeki görevliler için  çok  önemli bir siyasi görevdir. Güvenlik ve istikrara ait bütün sorunları çok dikkatli bir şekilde, öncelikle ve ciddiyetle ele alınmalı ve derhal ve anında geciktirilmeksizin Uygun şekilde çözüme kavuşturulmalıdır.” şeklinde konuştu.

Öte yandan Çin devlet medyasında yer alan bilgilere göre Sözde Özerk Bölge Milletvekillerinin ilk kez katıldıkları Halk Kurultayının komisyon toplantısında ayrıca, Korla Armudu (Neşputu) İli elması ve diğer bölge’ye özel meyve ve benzeri tarım ürünlerinin daha iyi şekilde yetiştirilmesi için alınacak tedbirlerin de müzakere edildiği açıklandı. Komisyonda ayrıca, geçtiğimiz aylarda bölgeye atanan Tibet Canisi Hitayist ÇKP genel sekreteri Çin’in Çinililerle Uygur Türklerinin akraba olma politikası  ve  uygulamaları, Kaşgar Eyidgah Camiinin geçtiğimiz yıllarda bir bıçaklı suikast sonucu öldürülen ÇKP yanlısı imamı Cuma Tahir’in durumlarının de alındığı bildirildi. Ayrıca,  1950’lı yıllarda Hoten’in Kirye İlçesinden eşeği ile Çin’in Kurucu devlet başkanı Mao Zedong’i ziyaret için Pekin’e kadar giden işgal destekçisi Kurban Tulum’un ailesi ve evlatlarının durumlarının de ele alındığı bildirildi. Komisyon’da başka hangi konuların ele alındığı konusunda ise, her hangi bir bilgi yer almıyor.

Kaynak:Türkbakış

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Doğu Türkistan’a Demirden Korugan İnşa Edilecek!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.