Türk kadın hükümdarını anlatan “Tomris” filmi vizyona giriyor

2015045-871709648

Türk tarihinin ilk kadın savaşçısı, Saka Türklerinin lideri ve Alp Er Tunga’nın torunu Tomris Hatun’un hayatını ve mücadelelerini konu edinen Kazakistan yapımı “Tomris” filmi izleyiciyle buluşuyor

Dönemin güçlü devletlerinden Pers Kralı II. Kyros’u bozguna uğrattığı savaşla dünya tarihine adından sıkça bahsettiren Tomris Hatun’un hayatının anlatıldığı filmin çekimlerine 2017 yılının Aralık ayında başlanmıştı. İskit-Saka Türklerinin Başkomutanı Tomris Hatun’un hayatı, Antik Yunan tarihçi ve yazar Herodot’un verdiği bilgiler ışığında yararlanarak beyaz perdeye aktarıldı.

Tomris Filminin Konusu 

Milattan önce, 6. yüzyılda, kocasının ölümüyle tahta geçmek zorunda kalan Tomris Hatun, askeri dehası, kıvrak zekası, taktiksel ve politik becerileriyle dağılmakta olan İskit-Saka İmparatorluğu’nu yeniden Orta Asya’nın hakimi yaptı. Ordusuna komutanlık ettiği savaşta, devrinin en güçlü devleti Pers İmparatorluğu’nu yenerek Türk ve dünya tarihine adını altın harflerle yazdırdı. Günümüz Türkçesinde “demir iz” anlamına gelen Tomris Hatun’un ismi, Türk coğrafyasında bir çok bölgede kız çocuklarına verilerek yaşatılmaya devam etmektedir.

1
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Türk kadın hükümdarını anlatan “Tomris” filmi vizyona giriyor