31 Milyonluk Dev İhaleyi Bakın Hangi Süper Lig Takımının Başkanı Aldı

featured

“Konya Olimpik Yüzme Havuzu İnşaatı Yapım İşi” ihalesini Süper Lig kulübü başkanının aldığı öğrenildi. Bu ihale ile birlikte Futbol, sermaye ve iktidar arasındaki ilişkiler tekrar gündeme geldi.

Sözcü’den Çiğdem Toker “Konya Olimpik Yüzme Havuzu İnşaatı Yapım İşi” ihalesini Rizespor Başkanı Hasan Kartal’ın şirketinin kazandığını köşesinden duyurdu. Toker, 31 milyon liralık “Konya Olimpik Yüzme Havuzu İnşaatı Yapım İşi” ihalesini Rizespor Başkanı Hasan Kartal’ın şirketi Has-Kar’ın kazandığını açıkladı.

RİZESPOR BAŞKANI HASAN KARTAL

“FUTBOL, SERMAYE, İKTİDAR ÜÇLÜSÜ

“Futbol, sermaye ve iktidar arasındaki ilişkilere dikkat çeken Toker, “Futbol kulüplerinde yönetimlere, iş dünyasında tanınmış kişilerin başkanlık etmesi yazısız bir kurala dönüştü. Kulüplerin nihayetinde birer ticaret şirketi oluşu kadar, iş insanlarının iktidara ve iktidarın açtığı kapılar aracılığıyla kamu kaynaklarına kolay erişebilir pozisyonu, bu geçişkenliğin temel nedenleri arasında. Futbol, sermaye, iktidar üçlüsünün karmaşık ilişkileri, bir yazıya sığacak değil kuşkusuz” değerlendirmesinde bulundu.

“KAMU ÇIKARINA UYGUN OLUP OLMADIĞINA DAİR..

“Toker, yazısında ihaleye ilişkin şu bilgileri paylaştı:”Yine bir 21/b ihalesi. Adı: Konya Olimpik Yüzme Havuzu İnşaatı Yapım İşi. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın 7 Ağustos’ta yaptığı ihaleye, 4 firma katılıyor. En düşük teklif 31 milyon 200 bin TL ile ‘Has-Kar Harita Kadastro Mühendislik Taahhüt ve Limited Şirketi’nden geliyor. EKAP kayıtlarına göre bakanlık ile şirket arasında, 26 Ağustos’ta sözleşme de imzalanmış. Has-Kar 22 Haziran 2021’e kadar işi bitirmeyi taahhüt etmiş. En uygun teklif diye devletin halk adına imzaladığı sözleşmedeki 31 milyon 200 bin TL’nin, kamu çıkarları için gerçekten uygun olup olmadığını anlayacağımız iki gösterge EKAP kayıtlarında yok: Yaklaşık maliyet ve şirketin indirim oranı. Bakanlığın ihaleye çıkarken belirlediği yaklaşık maliyet tutarı bilgisine ulaştım: 33 milyon 44 bin 496 TL, 95 kuruş. Peki bu durumda Konya Olimpik Havuz ihalesini kazanan Has-Kar’ın indirim oranı ne kadar çıkıyor biliyor musunuz? Sadece yüzde 5,6. İhale işlerinden anlamayan kişiler bile bu oranın ne kadar düşük olduğunu görebilir.”

İçindekiler

31 Milyonluk Dev İhaleyi Bakın Hangi Süper Lig Takımının Başkanı Aldı