Ana SayfaDünyaAB Aday Ülkelere 14,1 Milyar Euro Destek Verecek

AB Aday Ülkelere 14,1 Milyar Euro Destek Verecek

Avrupa Birliği (AB) kurumları, Türkiye gibi aday ülkeler için yürütülen Katılım Öncesi Yardım Aracı’nın 2021-2027 yıllarını kapsayan üçüncü dönemi (IPA III) için toplam bütçeyi 14 milyar 162 milyon Euro olarak açıklandı

- Reklam -

AB Konseyi ile Avrupa Parlamentosu (AP), AB’ye aday ülkeler olan Türkiye, Arnavutluk, Karadağ, Kuzey Makedonya ve Sırbistan ile potansiyel aday olan Bosna Hersek ve Kosova’ya 2021-2027 yıllarında sağlanacak IPA III fonları konusundaki müzakerelerde uzlaştı.

IPA III, bu ülkelerin kapsamlı reformlar yoluyla üyelik kriterlerini yerine getirmelerini destekleyecek. Fonların dağıtımında, stratejik ve dinamik biçimde politika odaklı bir yaklaşım izlenecek.

IPA III, bu ülkelerin kapsamlı reformlar yoluyla üyelik kriterlerini yerine getirmelerini destekleyecek. Fonların dağıtımında, stratejik ve dinamik biçimde politika odaklı bir yaklaşım gözlemleyecek.

IPA III fonları tematik önceliklere göre dağıtılacak. Önceki dönem IPA fonları gibi ülke bazlı kaynak tahsis edilmeyecek. Beklentileri karşılayan ve önceliklere yönelik ilerleme sağlayan ülkelerin fonlarında artış olacak.

Son Haberler

- Reklam -