Ana Sayfa Dünya ABD'den Soruşturma ve Yaptırım Açıklaması

ABD’den Soruşturma ve Yaptırım Açıklaması

- Reklam -

İdlib’e düzenlenen kimyasal saldırının ardından Suriye’yi vuran ABD, saldırıda Rusya’nın payı olup olmadığına ilişkin soruşturma başlattı ve Suriye’ye bir dizi ek yaptırım uygulayacaklarını açıkladı.

- Reklam -

Associated Press’ten alınan bilgiye göre ABD, kimyasal saldırıya Rusya’nın dahil olup olmadığının anlaşılması için soruşturma başlattı.

ABD’nin soruşturmayı başlatmasının sebebi olarak ise kimyasal saldırının hemen sonrasında, saldırının hedefi olan Han Şeyhun semalarında uçan bir insansız hava aracı gösterildi.

ABD Ordusu’ndan yetkililere göre İdlib’in Han Şeyhun bölgesine düzenlenen saldırının ardından bölgeyi kontrol eden ‘drone’ Rusya ya da Suriye ordusuna aitti. Başlatılan soruşturmada bunun açığa çıkarılmaya çalışılacağı ifade edildi.

Konuyla ilgili CNN’in sorusunu yanıtlayan Kremlin sözcüsü Dimitry Peskov, iddiaların doğru olmadığını savundu.

ABD’den ‘yaptırım’ açıklaması

Öte yandan, konuyla ilgili bir açıklama yapan ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, “Benzer durumlara nasıl baktığımızı göstermek için Suriye’yle ilgili bir dizi ek yaptırım açıklayacağız. Bu yaptırımların, onlarla iş yapan insanları engellemek konusunda önemli bir etkiye sahip olmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

- Reklam -

Son Haberler