Ana Sayfa Türk Dünyası Afganistan Türklerinin lideri Abdürreşit Dostum Mareşal oldu

Afganistan Türklerinin lideri Abdürreşit Dostum Mareşal oldu

Afganistan Türklerinin lideri Abdürreşit Dostum mareşal rütbesi aldı. Bölgeden alınan bilgilere göre 17 Mayıs’ta Afganistan Cumhurbaşkanlığının yayınladığı kararname ile Abdürreşit Dostum mareşal rütbesi terfi etti. Bu kararla Afganistan tarihinde mareşal rütbesini alan ilk Türk Abdürreşit Dostum oldu.

- Reklam -

Abdürreşit Dostum halen Afganistan Yüksek Barış Konseyi ve Ulusal Güvenlik Konseyi’nde yer alıyor.

Abdürreşit Dostum kimdir?

Abdürreşit Dostum, 15 Ağustos 1954 tarihinde Afganistan‘ın kuzeyinde, Cüzcan Vilayeti’nin bir şehri olan Şibirgan’da doğmuştur.

Afganistan’da bir dönem işçi olarak çalışan Dostum, daha sonra bölgede Rusya’ya karşı başlatılan muhalif hareket içerisinde yer aldı. Çevresinde yer alan Türk mücahitlerle birlikte Rusya’ya karşı uzun yıllar savaştı.

Rusya’nın Afganistan’dan çekilmesinden sonra iktidarda bulunan Necibullah hükümetiyle işbirliğini sürdürdü. Mezar-ı Şerif başta olmak üzere Kuzey Afganistan’daki yedi eyaletin yönetimini ele aldı. Raşit Dostum Cünbüş-i İslami Afganistan adıyla siyasi örgütlenmesini de yaptı.

Afganistan Türklerinin lideri olan Abdürreşit Raşid Dostum, Türkiye ile yakın ilişkiler içerisinde bulundu. Dostum’un bu tavrı başta Taliban olmak üzere bölgedeki grupların hedefi haline gelmesine neden olurken, girişilen suikastlerden sağ olarak kurtuldu.

Raşid Dostum, 9 Ekim 2004‘teki cumhurbaşkanlığı seçiminde aday oldu ve oyların yüzde 10’unu alabildi. 2004 yılında cumhurbaşkanlığı seçimini Hamid Karzai kazanmıştır.

Raşid Dostum, 2014 yılında cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Eşref Gani Ahmedzai‘yi destekledi ve onun Başkan seçilmesinden sonra 29 Eylül 2014 tarihinden itibaren Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani Ahmedzai’nin birinci Yardımcısı oldu.

Bir ara GATA‘da da tedavi olan Raşid Dostum’un Özel Kuvvetler Komutanlığı’ndan emekli binbaşı ve MİT mensubu Kaşif Kozinoğlu ile de ilişkisi vardı. Taliban Afganistan’ın kontrolünü ele geçirdiğinde Türkiye ile yakın ilişkisi onu kurtardı. 1998 yılında ailesiyle Ankara‘ya kaçtı. 7 Nisan 2001 tarihinde Afganistan‘a dönerek Kuzey Güçleri ile Taliban rejiminin devrilmesinde etkili olan Özbek General, Mart 2005‘te Hamid Karzai tarafından Amerikan ordusu kontrolündeki Afgan ordusunun genelkurmay başkanlığına getirildi.

90’lı yılların başında dönemin Cumhurbaşkanı Turgut Özal ile de yakın ilişkiler içinde olan Raşid Dostum, Mayıs 2017‘de Türkiye‘ye gelmiş ve o tarihten beri ülkesine dönmedi. 9 çocuğu olan Atatürk hayranı Raşid Dostum’un, oğullarından birinin adını Mustafa Kemal’dir.

25 Nisan 2015 tarihinde İstanbul’da Mabeyn Köşkünde ve 17 Kasım 2017 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Afganistan Devlet Başkan Yardımcısı General Raşit Dostum‘u Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde kabul ederek görüştü.

Son Haberler

- Reklam -