Ana SayfaSiyasetAli Babacan “Çiftçinin toprağına, traktörüne haciz gelmeyecek"

Ali Babacan “Çiftçinin toprağına, traktörüne haciz gelmeyecek”

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, ‘Tarım Lansmanı’ kapsamında Adana’da konuştu.

- Reklam -

Adana’da bulunan Traktör Garajı’nda ‘Tarımın DEVA’sı hazır” sloganıyla düzenlenen ‘Tarım Eylem Planı’ lansman toplantısında ‘DEVA iktidarının ilk 90 ve 360 günlük’ programını açıklayan Babacan, şu ana kadar 400’e yakın eylem olanları olduklarını söyledi.

Gazete Duvar’dan Müzeyyen Yüce’nin yaptığı haberde Ali Babacan’ın konuşmasından satır başları şu şekilde:

 •  Bugün ülkemizin siyasi hayatında çok önemli bir gün. Biz 9 Mart 2020 günü demokrasi ve atılım yolculuğuna çıkarken milletimize söz vermiştik: Ülkemizin yaralarını saracağımızı söylemiştik. Biz yola çıkarken “yepyeni bir siyaset” demiştik. Biz yola çıkarken “yepyeni bir siyaset dili” demiştik. Şimdi de burada, Adana’da, Yüreğir’de bir ilki gerçekleştiriyoruz.
 • Yakın siyasi tarihimizde ilk kez bir parti, iktidarının ilk 90 gününde ve ilk 360 gününde ne yapacağını detaylarıyla açıklıyor. İktidardaki küçük-büyük ortakları biliyorsunuz, onların zaten ne zaman ne yapacağını bilen yok. Gece yarısı imzalarıyla ülkeyi idare ettiklerini zannediyorlar. Biz, 90 ve 360 günlük eylem planlarımızın açıklamasına ilk olarak tarım sektörüyle başlıyoruz. Tarımda çiftçimizin, üreticimizin yaşadıkları dertlerin hızlı devası hazır diyoruz.
 •  Bugünkü iktidar kendisini küçük ve dar alanlara hapsettiği için, milletimizin gerçek gündeminden bihaber. Sokakta insanlarımız neler yaşıyor; çiftçimiz, üreticimiz tarlada ne yaşıyor; bilmiyorlar. haberleri yok. halktan tamamen koptular. Onlar artık sadece sorun üretiyor. Geçtiğimiz hafta açıkladıkları “çiftçiye müjde” de sadra şifa öneriler içermiyor. Bu iktidar sadece sorun üretmiyor, gün geçtikçe sorunun bizzat kendisi haline geliyor. İşte biz tüm bu sorunlara artık bir nokta koymak için buradayız. Emaneti teslim almak için biz hazırız. Gün milletimizin öncelikli sorunlarını çözecek politikaları tek tek anlatmanın günüdür. Gün kuru hamasetin, içi boş sloganların arkasına saklananlara, ülkenin gerçek gündemini ve devasını anlatma günüdür.
 • İktidarımızın 90 ve 360 günlük eylem planını açıklamaya topraktan başlıyoruz; ilk adımımızı tarım politikalarımızla atıyoruz. Yıllardır feryadı duyulmayan çiftçimizin sesi olmak için, deva damlalarını toprakla buluşturmak için, bir araya geldik. Yerli üreticimizi güçlendirip, çiftçimize emeğinin ve alın terinin karşılığını kuruşu kuruşuna ve günü gününe almasını sağlayacağız. Sadece kendi kendimize yeterli olmakla kalmayacak, artan üretimimizle, pek çok üründe net anlamda ihracatçı hale geleceğiz. Tarım denilince akla haciz, borç, maliyet artışı, zarar, çöpe dökülen ürünler ve kuraklık gelmeyecek. Çiftçimizin borçlarını en az 2 yıl faizsiz olarak erteleyeceğiz. Altını çiziyorum; faizsiz olarak erteleyeceğiz. Çiftçinin toprağına, traktörüne haciz gelmeyecek, üretim aksamayacak. Çiftçimizin kullandığı mazotun ÖTV’sini çiftçimize geri iade edeceğiz. Çiftçimizin kullandığı gübrenin maliyetinin yarısını, yüzde 50’sini, destek olarak kendisine vereceğiz.
 • Elektriği, çiftçiye özel tarifeyle, daha ucuza sağlayacağız. Tarım desteklerini, üretimin yapılacağı dönemin başında açıklayacağız ve aynı yıl içinde destek ödemelerini gerçekleştireceğiz. Çiftçimizin kalkınması için; tarımda ithalatı değil, içeride üretimi destekleyeceğiz. Sözleşmeli tarımın yasal altyapısını güçlendirip, üretici sanayici iş birliğini etkin hale getireceğiz. Tarım liselerini tekrar açacağız. Küçük üreticinin pazarlama problemlerini çözeceğiz. Özellikle ihtiyaç fazlası ürünlerde ihracatı destekleyecek, keyfi ihracat yasaklarına son vereceğiz. Başta tohum olmak üzere, dışa bağımlılığı azaltacağız. Tarım sigortası kapsamını genişleterek çifrçilerimizi risklere karşı koruyacağız. Kuraklığın neden olduğu tahribatı önlemek amacıyla; tarımsal sulama yatırımlarını hızla tamamlayacağız. Kapalı devre, yağmurlama ve damlama sulamayı hızla yaygınlaştıracağız. Toprağı su ve teknoloji ile buluşturarak, sulamada israfı önleyecek son teknolojileri teşvik edeceğiz. Sulu tarım yapan çiftçimizin gelirini, bilinçli sulama ve üretim planlamasıyla en az 3 kat artıracağız.
 • Peki tarımda finansmanı nasıl sağlayacağız?
  DEVA iktidarında ziraat bankası yeniden, tekrar çiftçinin bankası olacak. Çiftçimizin teminat problemini çözeceğiz. Tarımsal kredileri, gerçek çiftçilere vereceğiz. Kredilerin geri ödeme zamanını ve hasat dönemi ve süresine göre belirleyeceğiz. Hayvancılık uğraşan üreticilerimiz de, artan maliyetlerin karşısında ezilmeyecek. mera, yayla gibi sorunlar geride kalacak. Et ve süt üreticilerine destek ödemelerini zamanında ve planlı bir şekilde yapacağız. Üreticimizi belirsizliklerle mağdur etmeyeceğiz. Yerli üretimi destekleyerek, yem bitkilerini ithalata bağımlı olmaktan kurtaracağız. Yem bitkilerinin kullanımına yüzde 50’ye kadar destek vereceğiz. Terk edilen yaylaları yeniden üretime kazandıracağız. Organize hayvancılık bölgelerini teşvik edeceğiz, hızla yenilerini kuracağız. Doğa dostu hayvancılığı destekleyeceğiz. Tamam ülkemizin flora zenginliğine sahip bölgelerinde arıcılığa özel teşvik ve destek sağlayacağız. Çevreye duyarlı balık üretme çiftliklerini yaygınlaştıracağız. Üniversiteler ile iş birliği halinde çalışarak, yeni balık türlerinin geliştirilmesini ve üretimini sağlayacağız.
 • 2050 yılına dek dünya nüfusu ciddi oranda artacak. Nüfusun 9.7 milyar olması bekleniyor. Buna bağlı olarak gıda ihtiyacının da yüzde 70 oranında artması bekleniyor. Ama toprak artmıyor, su artmıyor. Akıllı ve verimli politikalar üretilmezse, gıdasızlık en büyük sorun haline gelecek. İşte tam bu yüzden ülkemizin, deva partisi’nin 56 maddelik tarım politikasına ihtiyacı var. DEVA Partisinin tarım politikasında; insana, toprağa, çevreye saygıyı göreceksiniz.
  Üretici ve tüketicinin tüm haklarına sahip çıkan bir anlayış göreceksiniz. Tarımın devasında; sağlıklı ve sürdürülebilir üretim göreceksiniz. Bizim hedefimiz, üreterek zenginleşen bir ülke inşa etmek. Bugün aynı anda, tüm deva partili teşkilat mensubu arkadaşlarımızla 81 ilde, yüzlerce ilçede tarımla uğraşan her bir vatandaşımızı ziyaret edeceğiz.

Son Haberler

- Reklam -