1. Haberler
  2. Gündem
  3. Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, Genelkurmay Başkanı’nın yetkilerinin kısıtlanmasına karşı çıktı

Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, Genelkurmay Başkanı’nın yetkilerinin kısıtlanmasına karşı çıktı

featured

Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, Genelkurmay Başkanı’nın yetkilerinin kısıtlanmasına karşı çıktı. CHP’nin başuvurusu üzerene konuyu inceleyen Anayasa Mahkemesi Genelkurmay Başkanı’nın gerekli görmesi halinde, Kuvvet Komutanlıkları ile bağlı birliklerin personeliyle ilgili disiplin soruşturmasının Genelkurmay Başkanlığı bünyesinde yürütülmesi imkanına son veren düzenlemeyi Anayasa’ya uygun buldu.

Ancak AYM Başkanı Zühtü Arslan karara katılmadı. Arslan yazdığı Karşı oy gerekçesinde şu ifadeleri kullandı:

“Sevk ve idare yetkisinin en önemli yansımalarından biri disipline aykırı davranışların cezalandırılmasına yönelik süreci başlatma ve yürütme yetkisine sahip olmaktır.

Bu kapsamda, Silahlı Kuvvetlerin Komutanı olan Genelkurmay Başkanının emir ve talimatlarına uymayan personelle ilgili olarak gerek gördüğünde disiplin soruşturması yapamaması, onun koutası altındaki kuvvetleri sevk ve idare etme görevini yerine getiresini ve bu yetkisini etkili şekilde kullanmasını engelleyecektir.

Bu sebeple kural, Genelkurmay Başkanının TSK’nın komutanı olma vasfını zedeleyecek ve etkisiz kılacak mahiyette olduğundan Anayasa’nın 117. maddesine aykırıdır.”

Öte yandan AYM Başkanı Arslan, aynı başvuru içinde değerlendirilen, “Savunma Sanayi Başkanlığında çalıştırılacak sözleşmeli personele ilişkin düzenleme”ye de karşı çıktı. Arslan gerekçesini şöyle düzenledi:

“Düzenlemede çalıştırılacak personelin istihdamına ilişkin usul ve esasların Cumhurbaşkanı tarafından belirlenmesi öngörmektedir. Anayasa’ya göre bu hususlar kanunla düzenlenir. Yasama yetkisinin devredilemezliği ilkesine de aykırıdır.”

0
alk_la
Alkışla
0
sevdim
Sevdim
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, Genelkurmay Başkanı’nın yetkilerinin kısıtlanmasına karşı çıktı
Yorum Yap