1. Haberler
  2. Özel
  3. Atatürk Crowley Hakkındaki Gerçekler ve Yalanlar

Atatürk Crowley Hakkındaki Gerçekler ve Yalanlar

featured

Yazan: İsmail Akgöz

20. Yüzyılın en ürkütücü, ilham verici, kötü şöhrete sahip ismi şüphesiz İngiliz Okültist, büyücü Aleister Crowley’dir. Komplo teorileri ve sahte bilgilerin cenneti halini alan ülkemizde ise bazı gazeteciler, İngilizce konuşulan ülkelerde dahi hakkında yalnızca bazı kitaplarda detaylı bilgi bulunan Aleister Crowley’nin oğlu Atatürk Crowley hakkında bilinçli şekilde kitap satmak veya ün kazanma gayesiyle sahte bilgiler yayılmıştır. Bizzat kendim Aleister Crowley ve onun öğrencileriyle ilişkili OTO üyeleri ve kaynakları üzerinden yaptığım araştırmalarla Türkiye’deki yanlış bilgileri ele alacağım.

Oğluna Niçin Atatürk Adını Verdi?

Görsel: Atatürk Crowley’nin OTO üyesi Robert Flores’ın yayınladığı bir fotoğrafı

Pek çok kişinin aklında böyle korkutucu, gizemli bir kişilik olan Crowley’nin oğluna niçin Atatürk adını taktığı merak konusu olmuştur. Sözde gazeteci Kemal Kaplan iletişim kurduğum dönem Gnostik İttifak adlı kaynakçasız kitabında bahsettiği teoriyi öne sürdü: “Mustafa Kemal Atatürk ile Crowley Türkiye’de görüştü ve ayin yaptılar” oysa bu konudaki tek kaynağı iki tane Abdullah Quilliam’ı tanıdığını öne sürdüğü merhum isimdi. Elimizdeki delillerde ise Crowley’nin Türkiye ziyaretine dair hiçbir yerde günlük girdisi veya bilgi yok, OTO’nun da böyle bir kaydı veya arşiv bilgisi yok!

Gelelim ismini niye Atatürk verdiğine… Bu konuda Starfire dergisinin 2. Seri 4. Baskısında Atatürk Crowley veya diğer adıyla Randall Gair Doherty’nin annesini tanıyan ingiliz ressam ve okültist Ithel Colquhoun, Crowley’nin oğlunun doğum haritasını çıkarıp Atatürk’ün doğum haritasına benzediği için ona bu ismi verdiğini söylüyor.

Görsel: OTO üyesi David Shoemaker'ın konferansından
Görsel: OTO üyesi David Shoemaker’ın konferansından, Atatürk Crowley’nin çocukluğu

Atatürk’ü Tanıyor Muydu?

Dünyadaki etkileyici isimlere ilgi gösteren Crowley’nin Atatürk’ü tanıması da şaşırtmıyor. Öyle ki Crowley’nin eski öğrencisi İngiliz Tümgeneral John Frederick Charles Fuller’ın Atatürk’ü tanıması kuvvetle muhteldir ama doğrudan okült bir ilişkinin olması oldukça ihtimal dışıdır. Böyle bir bilgi olsa hemen hemen çoğu şeyi Crowley’i övmek için kullanan Thelema takipçileri halka açık şekilde duyurmaktan Kemal Kaplan’dan daha çok keyif duyardı!

Atatürk Crowley Kont Muydu?

Kemal Kaplan’ın aktardığı diğer saçmalıklara bakacak olursak, Atatürk Crowley’i Cornwall’da tanıyan bir gazetecinin yazısından fotoğraf çalarak onun kont olduğuna dair iddiayı gerçek gibi lans ediyor. Oysa İngilizce bilse bahsedilen Crowley’nin oğlunun şizofreni hastalığı yüzünden kafayı yiyip kendini kont sanıp bir şeyler saçmaladığı, asla gerçek kont olmadığı veya zengin olmadığı gerçeğini fark eder. Atatürk Crowley babasıyla yalnızca topu topu 2,5 sene gibi bir süre görüşebilmiş, savaş sebebiyle annesiyle birlikte Yugoslavya’da epey vakit ayrı geçirmiş olmasına rağmen Kaplan “Aleister Crowley, oğlu Atatürk’ü iyice yetiştirmişti” şeklinde yalanları sıralamaya devam etmiştir yazılarında.

Atatürk Crowley’nin okült çemberlerde pek bir aktifliği veya başarısı olmadığı gibi oradaki insanlar arasında hırsız olarak bilindiği, ünlü okültist Louis Culling’e silah çekerek onu vurmakla tehdit ettiği gibi bilgiler de diğer edindiğim bilgiler arasında. Sonuç olarak 2 çocuğunun olduğu evliliği bozulan Atatürk Crowley, bir evsiz olarak yaşarken 2002’de arabanın tekinin çarpması sonucu hayatını kaybetti.

Çoğu kişinin bilinçli şekilde yalanlar üretip belli kitleler üzerinden para ve ün kazanma hırsıyla yaydığı sahte bilgilere karşı dilerim bu yazım ve araştırmam faydalı olur.

İçindekiler

0
alk_la
Alkışla
1
sevdim
Sevdim
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
Atatürk Crowley Hakkındaki Gerçekler ve Yalanlar
Yorum Yap