1. Haberler
  2. 3. Sayfa
  3. Ayhan Bora Kaplan Suç Örgütü İddianamesi Kabul Edildi

Ayhan Bora Kaplan Suç Örgütü İddianamesi Kabul Edildi

Ayhan Bora Kaplan Suç Örgütü İddianamesi Kabul Edildi

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından “Ayhan Bora Kaplan” suç örgütüne yönelik hazırlanan 61 sanık hakkındaki iddianame, Ankara 32. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi. İddianamede, 12 kişi “müşteki”, 61 kişi de “sanık” sıfatıyla yer aldı. Suç örgütünün kurucusu ve yöneticisinin “Ayhan” kod adlı sanık Bora Kaplan, diğer yöneticilerin ise sanıklar Fethi Koyuncu, Mutlu Ayaş, Yusuf İzzet Savaş, Kanber Keskin ve Serdar Sertçelik olduğu bildirildi.

Dişlerini Söktüler!

Soruşturma, 7 Eylül 2023’te Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına gelerek Kaplan ve suç örgütü üyelerinden şikayetçi olan müşteki Erkan D’nin beyanları üzerine başlatıldı. Erkan D, 2016’da Kaplan ve suç örgütü üyelerince 2 gün boyunca zorla alıkonularak dişlerinin söküldüğünü, bu dönemde şikayetçi olduğunu ancak suç örgütünün tehdit ve baskıları nedeniyle kolluktaki ifadesinde gerçekleri söyleyemediğini anlattı.

Soruşturma aşamasında gizli tanık, 2016’da gerçekleştirilen silahlı saldırıda hayatını kaybeden Mahfuz Tatar’ın, suç örgütü kurucusu ve yöneticisi Kaplan’ın talimatıyla öldürüldüğü bilgisini verdi. Tatar’ı öldüren Muhammet Kaplan ve Semih Arslan’ın, suç delillerinin gizlenmesi amacıyla öldürüldüğü ve örgütün deşifre olmaması için buna “intihar süsü” verildiği belirlendi.

Örgüt, bazı taksi duraklarından “haraç” toplama, zorla senet imzalatma, dolandırıcılık, yağma, gasp ve uyuşturucu madde imal ve ticareti yapma gibi suçlardan haksız kazanç elde etti. Ele geçirmek istedikleri işletmeleri “vale, otopark ve dış güvenlik” işlerini alarak kontrol altına aldılar. Direnen iş yeri sahipleri üzerinde baskı kurarak iş yerlerini ele geçirdiler.

MASAK Raporu ve Mal Varlığı Araştırması

Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) raporunda, sanıkların 2019 ve sonrasında mal varlıklarında artış olduğu, bu suçlardan elde ettikleri gelirleri akrabaları ve üçüncü şahıslar adına mal varlığı alarak veya şirket kurarak akladıkları tespit edildi.

Polisin teknik takibi sırasında, sanıkların birbirleriyle yaptığı görüşmelerde şifreli ifadeler kullandığı ortaya çıktı. Bora Kaplan “büyük abi”, diğer örgüt yöneticileri “küçük abi” olarak anıldı ve “araba” kelimesi “silah” anlamında kullanıldı.

İddianamede, Bora Kaplan ve diğer örgüt yöneticileri hakkında “suç işlemek amacıyla silahlı örgüt kurmak ve yönetmek”, “kasten öldürme”, “nitelikli kasten öldürme” ve diğer suçlardan biri ağırlaştırılmış 2’şer kez müebbet ve 169 yıl 6’şar aya kadar hapis cezası istendi. Diğer 55 sanık için de çeşitli sürelerde hapis cezası istendi. İddianame Ankara 32. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

İçindekiler

0
alk_la
Alkışla
0
sevdim
Sevdim
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
Ayhan Bora Kaplan Suç Örgütü İddianamesi Kabul Edildi