1. Haberler
  2. Siyaset
  3. Başak Demirtaş İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına Aday Olmayacağını Açıkladı

Başak Demirtaş İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına Aday Olmayacağını Açıkladı

Başak Demirtaş İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına Aday Olmayacağını Açıkladı

HDP’nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş, uzun süredir gündemde olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığı konusunda son noktayı koydu. Kamuoyunda ve siyasi çevrelerde merakla beklenen kararı, Başak Demirtaş yazılı bir açıklamayla duyurdu.

Açıklamasında, partisinin yerel seçimlerdeki politikalarına destek verme amacıyla adaylık için hazır olduğunu belirten Demirtaş, “5 Şubat 2024 Pazartesi günü partimizi temsilen bir heyetle bir araya geldik ve tüm gelişmeler hakkında bilgilendirildim” dedi. Bu toplantının ardından yapılan istişareler sonucu, partisinin kendisinin adaylık iradesinden güç aldığını ifade etti.

Başak Demirtaş, adaylık tartışmalarında kendisine destek veren DEM Parti Genel Merkezi ve halka teşekkürlerini iletti. Ancak, “gelinen aşamada benim İstanbul Büyükşehir Belediyesi adaylık beyanımın bir başvuruya dönüşmemesi konusunda da Partimizle ortak görüş birliğine varmış bulunmaktayız” ifadelerini kullanarak aday olmayacağını resmi olarak açıkladı.

Açıklamanın tamamı:

“Partimizin büyük bir titizlikle sürdürdüğü yerel seçim politikasına güçlü bir destek vermek amacıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan adaylığı için sorumluluk almaya hazır olduğumu ifade etmiştim. 5 Şubat 2024 Pazartesi tarihinde Partimizi temsilen bir heyetle bir araya gelerek tüm gelişmeler hakkında bilgilendirildim. Karşılıklı yürüttüğümüz istişareler sonucunda Partimiz, bu irade beyanından güç aldıklarını belirterek bizleri onurlandırmıştır. Adaylık tartışmalarında bize eksiksiz desteğini sunan ve güven duyan DEM Parti Genel Merkezine ve saygıdeğer halkımıza sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bununla birlikte gelinen aşamada benim İstanbul Büyükşehir Belediyesi adaylık beyanımın bir başvuruya dönüşmemesi konusunda da Partimizle ortak görüş birliğine varmış bulunmaktayız. Tüm halkımız ve partililerimiz bilmeli ki bütün kararlar Partimizle tam bir uyum ve koordinasyon içerisinde alınmıştır. Önümüzdeki günlerde Partimizin ilan edeceği adaylar hepimizin adayları olacak ve tüm gücümüzle bu kıymetli arkadaşlarımızın arkasında duracak, Partimizin başarısı için çalışacağız. Partimizin resmi açıklamaları dışındaki hiçbir açıklamaya itibar edilmemesini, hiçbir spekülasyona prim verilmemesini özellikle rica ediyoruz. Hep birlikte başaracağız, ne olursa olsun temel demokrasi ilkelerimizden; adalet, eşitlik ve barış arayışımızdan asla vazgeçmeyeceğiz. Ve mutlaka kazanacağız. Dem dema me ye! (Zaman bizim zamanımız)”

0
alk_la
Alkışla
0
sevdim
Sevdim
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
Başak Demirtaş İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına Aday Olmayacağını Açıkladı