Ana Sayfa Gündem Beşşar Esad Hakkında İlginç İddia, "Kaçıp Başka Bir Ülkeye Gidecek"

Beşşar Esad Hakkında İlginç İddia, “Kaçıp Başka Bir Ülkeye Gidecek”

2000 yılından beri Suriye Devlet Başkanlığı yapan ve 2011’de patlak veren iç savaştan beri rejim liderliği görevini üstlenen Beşşar Esad, iktidarını bırakıp Ortadoğu’da başka bir ülkeye yerleşebilir.

- Reklam -

Ekonomik kriz, savaşın getirdiği kaos ve halkın memnuniyetsizliğinden ötürü Esad’ın, yakın bir zamanda başka bir ülkeye sığınacağı iddia edildi. Arap dünyasının yakın takip ettiği ve Orta Doğu araştırmaları ile tanınan gazeteci Turan Kışlakçı, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Beşşar Esad’ın iktidarı bırakmasının ardından ülkelerin Suriye’ye yapacağı maddi yardımların miktarını da belirlediğini söyledi.

EKONOMİK KRİZ BİR TÜRLÜ AŞILAMADI

ABD ve Avrupa merkezli yaptırımların ekonomiye etkisi başta olmak üzere, Suriye’nin yeniden imarı için maddi kaynak bulamaması birçok bölgede huzursuzlukları tetikliyordu.

Suriye Devlet Başkanı konumundaki Beşşar Esad’ın ülkenin en zengin iş adamı olan kuzeni Rami Mahluf’un mal varlığına el koyması ülke içindeki siyasi dengeleri tartışmaya açmıştı.

RUSYA DA ESAD’DAN RAHATSIZ

Öte yandan Rusya merkezli düşünce kuruluşlarında Kremlin’in Beşşar Esad’ın politikalarından oldukça rahatsız olduğuna dair yayınlanan analizler uzun süredir dikkati çekiyor.

Bloomberg’e konuşan Eski bir Rus diplomat Alexander Shumilin, “Kremlin’in Suriye’deki baş ağrısından kurtulması lazım. Sorun Esad ve çevresi ile ilişkili” sözlerini sarf etmişti.

“TÜRKİYE, İRAN VE RUSYA İLE ANLAŞABİLİR”

Kremlin’e yakınlığı ile bilinen Rusya’nın en etkili düşünce kuruluşlarından Rusya Dış İlişkiler Konseyi (RIAC), mayıs ayında yayınladığı bir analizde Esad’ın gitmesi ve geçiş hükümeti kurulması için Moskova, Ankara ve Tahran’ın anlaşabileceğini öne sürmüştü.

Son Haberler

- Reklam -