1. Haberler
  2. Dünya
  3. Biden: “Rusya, Kiev’i hedef alacak”

Biden: “Rusya, Kiev’i hedef alacak”

featured

ABD Başkanı Joe Biden: “Önümüzdeki günlerde Rusya, Kiev’i hedef alacak” dedi. Ukrayna’nın Donbas bölgesine saldırı düzenlediği iddialarının ‘mantığa aykırı’ olduğunu söyleyen Biden, Rusya’nın Ukrayna’ya saldıracağını tahmin ettiklerini ancak bu durumda ABD askerlerinin Ukrayna’da savaşmayacağını; ABD’nin Ukrayna halkını destekleyeceğini belirtti.

Biden’ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

“Ukrayna’daki ana okulunun bombalanması gerçekleşti. Rusya bunun Ukrayna tarafından yapıldığını iddia etti. Ukrayna’nın Donbas bölgesinde ciddi saldırıya hazırlandığı bilgisi yayılıyor. Bunlar temel mantığa aykırı ve gerçeğe uygun değil.

Rusya tarafından soykırım iddiaları ortaya atılıyor. Kanıt olmaksızın yayılıyor. Tüm bunlar Rusya’nın daha önce yaptığı tekniklere çok benzer. Ukrayna güçleri kendilerini çok iyi korudu. Rusların kendilerini savaşa çekmesine izin vermediler.

Rus güçleri Ukrayna’ya saldırmak niyetiyle hazırlık yapıyor önümüzdeki günler içerisinde. Ukrayna’nın başkenti Kiev’i hedef alacaklarını bekliyoruz. Bir çatışma arzu ettiğimiz için değil. Bu tür bir hareketi engellemeye çalıştığımız için. Rusya bunu uygularsa çok ciddi felaketten mesul olacaktır. ABD, müttefiklerimiz ve NATO Ukrayna’nın topraklarını koruyacaktır. Asker göndermeyeceğiz ama Ukrayna halkına destek vermeye devam edeceğiz.

500 milyon dolarlık insani yardımı yapmıştık. Bu hafta ek garantilere 1 milyar dolara kadar destek açıkladık. ABD, müttefik ve ortaklarımız Ukrayna’yı destekliyor. Rusya Ukrayna’yı daha fazla işgal ederse ciddi yaptırımlar olur. Rusya diplomasiyi seçebilir. Dün gece 24 Şubat görüşmesi kabul edildi. Eğer Rusya taarruza geçerse diplomasiye kapıyı kapatmış olacak ve savaşı seçmiş olacaklar. Büyük bedel ödeyeceklerdir.

Amerikan halkı, Avrupa, transatlantik toplulukları, siyasi partilerimiz birleşmiş durumda. Özgür dünya birleşmiş durumda.

Zelensky’le çok kez görüştüm. Diplomatik bir çözüm arayışında.”

0
alk_la
Alkışla
0
sevdim
Sevdim
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
Biden: “Rusya, Kiev’i hedef alacak”