Ana Sayfa Dünya Birleşmiş Milletler'den Gazze Ablukasına İlişkin Açıklama

Birleşmiş Milletler’den Gazze Ablukasına İlişkin Açıklama

“Endişe Verici”

BM İnsan Hakları Konseyinin 45’inci oturumu, İsviçre’deki BM Cenevre Ofisi’nde başladı.

- Reklam -

Bachelet, 47 üyeli Konseyin açılışında yaptığı konuşmada, farklı ülkelerden insan hakları durumuna ilişkin görüşlerini paylaştı.

“İşgal altındaki Filistin topraklarında, özellikle de Gazze’de büyüyen trajedi endişe verici.” diyen Bachelet, Hamas ile İsrail arasında Katar ara buluculuğu ile varılan ateşkes memnuniyet verici olsa da Gazze’deki 2 milyon insanın acilen uzun vadeli ve sürdürülebilir çözümlere ihtiyaç duyduğunu vurguladı.

Ekonomik Faaliyetler Durdu

Bachelet, İsrail’in 13 yıldır deniz ve kara yoluyla uyguladığı ablukanın, Gazze’nin başlıca ekonomik ve ticari faaliyetlerini tamamen durma noktasına getirdiğini ifade etti. Ablukanın doğrudan sonucu olarak, Gazze halkının yüzde 38’inden fazlasının yoksulluk içinde yaşadığını ve yüzde 50’sinin işsiz olduğunu aktardı.

Koronavirüs Daha Kötüleştirdi

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının bölgede durumu daha da kötüleştirdiği uyarısında bulunan Bachelet, “Uluslararası hukuka aykırı abluka, İsrailliler ve Filistinliler için güvenlik veya barışı sağlamada kesin olarak başarısız oldu ve acilen kaldırılması gerekiyor.” dedi.

İsrail, yaklaşık 2 milyon Filistinlinin yaşadığı Gazze Şeridi’ni 2006’dan bu yana kara, hava ve denizden abluka altında tutuyor.

Son Haberler

- Reklam -