Ana Sayfa Gündem Bombalı Araç Son Anda Farkedildi.

Bombalı Araç Son Anda Farkedildi.

Şanlırfa’nın Suruç ilçesinde, Suruç Emniyet Müdürlüğü’ne bomba yüklü araçla saldırı düzenlemek isteyen bir kadın, kendisini fark edip durdurmak isteyen polislerin uyarılarına rağmen kaçtı. Polislerin kovaladığı kadının kullandığı araç, mezarlık yakınlarında sıkıştırıldı. Ancak saldırgan araçtaki bombayı infilak ettirdi. Gürültüyle meydana gelen patlamada saldırgan öldü. Saldırganın Suriye’nin PKK/PYD kontrolündeki bölgesinden Türkiye’ye girdiği ve takip altında olduğu açıklandı.

- Reklam -

Şanlıurfa Valiliği’nden de olayla ilgili yaptığı ilk açıklamada, aracın istihbari bilgiler doğrultusunda yaklaşık bir haftadır takibe alındığını belirtilerek, şöyle denildi:

“21.04.2017 tarihinde ilimiz Suruç İlçesi’nde saat 16.30 sularında Suruç Devlet Hastanesi yanında 33 CFY 67 plakalı araç, yaklaşık bir hafta önce elde edilen istihbari bilgilere dayanılarak takibe alınmış, araçta bulunan terörist takip edildiğini anlayınca kendisini patlatmıştır. Patlamada ölen teröristin kimliğini belirlemek üzere kimlik tespit çalışmaları başlatılmış olup, meydana gelen patlamada başka can kaybı yaşanmamıştır.”

Valilik, ikinci açıklamasında, hedefin 23 Nisan kutlamaları olduğuna dikkat çekilerek şöyle denildi:

“21.04.2017 tarihinde İlimiz Suruç ilçesinde saat 16.30 sularında Suruç Devlet Hastanesi yanında bomba yüklü bir araç patlamıştır. 23 Nisan etkinliklerini kana bulamak isteyen terör örgütü mensuplarınca hazırlanan bomba yüklü araç Suruç ilçesi yakınında bulunan Devlet Hastanesi civarında içerisinde bir teröristin bulunduğu araç patlamıştır. Meydana gelen patlama sonrası araçta bulunan bir terörist etkisiz hale gelmiştir. Patlamada ölen teröristin kimliğini belirlemek üzere kimlik tespit çalışmaları başlatılmış olup, meydana gelen patlamada başka can kaybı yaşanmamıştır. Olayla ilgili inceleme başlatılmıştır.”

“Suriye’den Türkiye’ye girdi”

Bir hafta önce Suriye’den gelen kadın saldırganın Suriyeli olduğu ve bir hafta önce, Suriye’nin Telabyad ve Kobani arasındaki bölgeden sınırı geçerek Türkiye’ye girdiği belirtildi

Suriye’de PKK’nın Suriye kolu PYD saflarında savaşan saldırgan, örgütün hazırladığı bomba yüklü aracı patlatmak için Suruç’a girdiği kaydedildi.

PYD/PKK’lı kadının kimliğinin belirlenmesi için çalışmalar sürüyor

Son Haberler

- Reklam -