1. Haberler
  2. Dünya
  3. Budizm’i bir Avrupa ülkesi daha tanıdı

Budizm’i bir Avrupa ülkesi daha tanıdı

featured

Budizm’i bir Avrupa ülkesi daha tanıdı. Belçika, federal hükümetin yasa tasarısını onaylamasının ardından Budizm’i tanıyan ikinci AB ülkesi olacak. Yasayla birlikte Budizm kurslarının açılmasının yanı sıra 1.2 milyon euro’ya kadar federal fonun önü açılacak.
Belçika Budist Birliği’nin 2006 yılında yılında yaptığı tanınma isteği, 17 yıl sonra karşılık buldu. Budizm’in ‘mezhepsel olmayan felsefi örgüt’ olarak tanınmasını öngören yasa tasarısı, federal hükümet tarafından onaylandı.

Tasarı parlamento tarafından onaylanmasının ardından Belçika, Avusturya’nın ardından Budizm’i tanıyan ikinci AB ülkesi olarak tarihe geçecek.

Budistlerin sayısının 150 bin kadar olduğunu tahmin edilen Belçika’da onaylanacak yasayla 1.2 milyon euro’ya kadar federal fonun da önü açılmış olacak.

Parlamento tarafından oylandıktan sonra yasa, yerel kurumların oluşturulmasının, liman ve havaalanlarına, hapishanelere, orduya, hastanelere Budist delegelerin gönderilmesinin, resmi eğitimde diğer ibadetlerin öğretilmesinin yanı sıra Budizm kurslarının açılması da mümkün olacak.

Belçika’da, Roma Katolik, Ortodoks, Musevilik, Anglikan, Protestan Evanjelik ve İslam olmak üzere 6 ibadet hizmeti resmi olarak tanınıyor.

0
alk_la
Alkışla
0
sevdim
Sevdim
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
Budizm’i bir Avrupa ülkesi daha tanıdı