Cemil Çiçek: “Din Anlayışımızda Sıkıntılar Var”

cemil-cicekten-aciklama

Cumhurbaşkanı Yüksek İstişare Kurulu üyesi Cemil Çiçek’e göre 15 Temmuz yeteri kadar ibret olmadı.

Cumhurbaşkanı Yüksek İstişare Kurulu üyesi Cemil Çiçek, Uşşaki tarikatı lideri olduğu belirtilen Fatih Nurullah’ın çocuk istismarından tutuklanmasının ardından başlayan tartışmalara ilişkin olarak açıklamalarda bulundu. Çiçek’e göre 15 Temmuz yeteri kadar ibret olmadı.

Sözcü gazetesine konuşan Çiçek, “Şeyh Nurullah’ın karıştığı cinsel saldırıdan başlayan tartışma hakkında ne düşünüyorsunuz?” sorusuna şöyle yanıt verdi:

“Tarikat ve cemaatler toplumun gerçeğidir. Bize mahsus da değildir. Mühim olan, bu realitenin doğru anlaşılmasıdır. Dini grupların varlık sebebi, insanı eğitmektir. İnsanın olgunlaşması ve ahlaki yönden mükemmelleşmesidir. Türkiye’de bir kısım devlet uygulamalarından sonra bunlar kayıt dışı sosyolojik yapılar haline geldi. Yani şeffaf ve geliri gideri belli olmayan, ticarete yönelen… FETÖ’den sonra gördük ki, bir kısım yapılar insandan ziyade çıkar elde etmeye, servet biriktirmeye, devleti yönetmeye, becerebilirse ele geçirmeye çalışıyor. Hepsi mi böyle? Ben kuralı koyuyorum. Herkes çevresine baksın.”

Çiçek’in konu ile ilgili açıklamaları devamla şöyle:

15 Temmuz İbret Olmadı mı?

“Yeteri kadar ibret olmadı. Çünkü 15 Temmuz sadece FETÖ olayı değildir. Elbette asli faili FETÖ’dür. Ancak belli ki din anlayışımızda sıkıntılar var. Yani kolibasilli (bakterili) bir din anlayışımız var.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Cemil Çiçek: “Din Anlayışımızda Sıkıntılar Var”