Çin Malezya’da tutuklu bulunan 11 Uygur’un iadesi için devreye girdi. Malezya’da tutuklu bulunan Uygurların ülkeye Tayland’dan giriş yaptıkları belirlendi.

- Reklam -

Çin’e bağlı Uygur Özerk Bölgesi’nden (Doğu Türkistan) kaçan Uygurlar gittikleri Tayland’da yakalanmışlardı. Tayland’da tutulan yüzlerce Uygur zaman zaman Türk medyasında da geniş yer bulmuştu. Kasım 2017’de ise Tayland’da tutuldukları hapishaneden kaçan 25 Uygur’dan bazıları Malezya sınırında yakalanmıştı. Tutuklı bulunan 11 Uygur’un iadesi için Çin hükümetinin devreye girdiği belirtiliyor.

Çin hükümeti Uygurların Tayland yerine kendilerine iade edilmesi için Malezya hükümetine büyük bir baskı kurmuş durumda. Uygurları radikal terörist olarak tanımlayan Çin hükümeti dünyanın her yerinde hükümetlere baskı kurarak iadeleri için her yolu deniyor.

Malezya hükümetinin henüz bir karar vermediğini söyleyen kaynaklar 11 Uygur’un akıbetinin de bilinmediğini belirtti. Öte yandan Uygur lider Rabia Kadir, Tayland ve Malezya’ya çağrıda bulunarak Uygurların uluslararası hukuk kurallarına göre yargılanmasını ve Çin’e iade edilmemesini talep etti.