Cumhurbaşkanı Erdoğan Sosyal Konut Projesi’nin Detaylarını Açıkladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Sosyal Konut Projesi’nin Detaylarını Açıkladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından hazırlanan 81 ildeki Sosyal Konut Projesi’nin detayları açıklandı. Projenin başvuruları yarın itibariyle başlayıp Ekim ayının sonuna kadar sürecek. İstanbul’da 50 bin, Ankara’da 18 bin, Gaziantep’te 10 bin, Bursa’da 6 bin 650, Kayseri’de ise 4 bin 500 konut inşa edileceği açıklamada yer alan bilgiler arasında. Projedeki konutlar için yalnızca İstanbul’da yaşayıp hane geliri 18 bin liranın, diğer illerde ise 16 bin liranın altında olan kişilerin başvurabilecek. İlk etapta şehit yakınları için 12 bin 500, engelliler için 12 bin 500 ve emekliler için 50 bin konut ayrılacak.

Ödeme nasıl olacak?

“Vatandaşlarımız toplamda 608 bin lira fiyata sahip 2+1 konutlarımıza aylık 2 bin 280 liradan başlayan taksitlerle ve 240 ay vadeyle sahip olabilecektir. Aynı şekilde toplamda 850 bin lira fiyata sahip 3+1 konutların ödemesi 3 bin 187 liradan başlayan taksitlerle 240 ay vadeyle yapılabilecektir.”

Hedef 5 yılda 500 bin Sosyal Konut

“Her şeyden bu gerçeğin altını özellikle çizmek istiyorum. Bu kampanya dünyadaki en büyük konut yatırımını ifade etmektedir. Şimdi kampanyamızla ilgili bazı ayrıntıları sizlerle paylaşmak istiyorum. Hedefimiz 81 ilimizde 2023-2028 arasını kapsayan 5 yıllık süreçte 500 bin sosyal konut. 250 bin konut amaçlı arsa. Vatandaş der ki bana altyapısı yapılmış arsa verin, ben kendim yapacağım. 50 bin iş yeri yaparak milletimizin istifadesine sunmaktır. Böylece sosyal konut sayısını 2 milyona, bunların içinde oturan vatandaş sayımızı da 10 milyonun üzerine çıkarmış olacağız. Projemizin, iş yerlerinin ismini de ilk evim, ilk iş yerim olarak belirledik.”

Ev ve kira fiyatlarını düşürecek

“Bu büyüklükteki bir proje yaklaşık 900 milyar liralık bir projedir. Bugün ekranları başında izleyen ve siz değerli vatandaşlarımla paylaşıyoruz. Böylesine devasa bir yatırım ülkenin tamamında ev ve kira fiyatlarını düşüreceği gibi vatandaşların konuta ulaşımını da kolaylaştıracaktır.”

İçindekiler

Cumhurbaşkanı Erdoğan Sosyal Konut Projesi’nin Detaylarını Açıkladı